Článek
Z návrhu vyplývá, že drony a pozemní roboti mohou v rámci systému fungovat samostatně i v rojích. Informace se budou sbíhat do velitelské řídící jednotky.
„Maďarsko se aktivně zúčastňuje budování systému Roborder od roku 2017,“ píše maďarská vláda.
Finanční příspěvek Maďarska do vývoje systému činí zatím 83,7 milionu forintů (6,6 milionu korun). Značná část informací o systému Roborder je však zatím utajována.
„Součástí systému mají být pozemní roboty a drony, které budou hlídat hranice. Na základě takto získaných informací a fotografií rozhodne velení o nasazení živé síly,“ uvádí dokument.
List Népszava napsal, že Maďarsko nemá dostatek policistů a vojáků k hlídání jižní hranice a systém Roborder může být pro Budapešť vítaným řešením.
V období vrcholící migrační krize v roce 2015 postavilo Maďarsko plot na hranicích se Srbskem a od té doby ji ve dne v noci hlídají maďarští vojáci a policisté.
Premiér Viktor Orbán v roce 2017 požádal Evropskou komisi o pokrytí poloviny nákladů vynaložených k ochraně hranic s tím, že Maďarsko chrání celý schengenský prostor. Evropská komise nabídla příspěvek ve výši 20 milionů eur (516 milionů korun), to je podle Budapešti přibližně jedno procento skutečných nákladů. Mluvčí maďarské vlády István Hollik označil nabídku Bruselu za neuctivou.
Náklady na výstavbu hraničního plotu a na ochranu jižních hranic dosáhly podle mluvčího částky ve výši 504 miliard forintů (39,5 miliardy korun).