Článek
Starosta obce Tiszasziget Ferenc Ferenczi potvrdil, že vojáci zahájili práci na dvacetikilometrovém úseku. „Vytyčili trasu bariéry, odstranili stromy a křoviny,“ uvedl starosta pro agenturu MTI.
Starostka obce Röszke Márta Márkiová rovněž potvrdila, že práce začaly i na tomto úseku hranice.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Bariéra má vyrůst po celé 175 kilometrů dlouhé hranici se Srbskem. Hotova má být do konce srpna. Na výstavbě se podílí 900 příslušníků maďarské armády s těžkou technikou.
Maďarská vláda vyčlenila na výstavbu bariéry 29 miliard forintů (2,5 miliardy Kč).
Dva stavební postupy
Maďarsko staví bariéru proti ilegálním migrantům na hranicích se Srbskem dvěma různými technologiemi. V bažinatých úsecích hranice postaví zátaras ze žiletkového drátu. Týká se to asi čtyřicetikilometrového úseku hranice.
Zbytek 175 kilometrů dlouhé srbsko-maďarské hranice bude zabezpečen drátěnou zábranou připevněnou ke sloupům vysokým tři metry. V horní části zátarasu bude umístěn 70 centimetrů vysoký žiletkový drát.
Bariéra bude deset metrů od hraniční čáry. Přímo na plotu se objeví tabule, které budou ukazovat směr k nejbližšímu legálnímu hraničnímu přechodu.
Povolali i nezaměstnané
Server delmagyar.hu uvedl, že na výstavbě se kromě vojáků podílí také 318 nezaměstnaných v rámci veřejně prospěšných prací. Vykonávají většinou pomocné práce.
„Bydlím nedaleko srbské hranice a problém s nelegálními migranty se mě přímo dotýká. Dva roky jsem nezaměstnaný a budu rád vypomáhat při výstavbě bariéry,“ uvedl 56letý Mihály Lakatos.
V maďarských médiích se už objevily informace, že nezaměstnaní musí pracovat na výstavbě bariéry pod hrozbou nevyplacení sociálních dávek. Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács to důrazně popřel.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó uvedl, že od začátku roku překročilo maďarské hranice už sto tisíc migrantů.