Článek
Podle Maďarské televize Csatáryho zadržela policie ve středu v ranních hodinách v jednom budapešťském bytě. Policie potvrdila, že Csatáry v tomto bytě nebyl přihlášený k trvalému pobytu. Prokurátor Tibor Ibolya uvedl, že rozhodnutí o výslechu Csatáryho bylo schváleno 9. července, ale po medializaci celého případu v britském bulvárním listu The Sun Csatáry ze svého bydliště zmizel.
„Požádali jsme soud o umístění Csatáryho do domácího vězení, aby mu mohl být odebrán cestovní pas a nemohl uniknout do zahraničí,“ dodal Ibolya.
Podle prokurátora je Csatáry vzhledem ke svému věku v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Csatáry byl zjevně připraven na příchod policie a ke své výpovědi měl vyhotovené písemné poznámky. „Ve své výpovědi všechna obvinění popřel,“ uvedl prokurátor Ibolya. Obviněný Csatáry však vzápětí dodal, že konal „na základě rozkazu“ a „plnil pouze své povinnosti“. Z jeho dalších slov bylo údajně cítit sklon k antisemitismu. Csatárymu hrozí doživotní trest.
Zmizení Csatáryho
Csatáry před několika týdny britským novinářům otevřel dveře svého bytu v trenýrkách a v košili. Mluvil s nimi angličtinou s kanadským akcentem a všechna obvinění důrazně odmítl. Následně přibouchl dveře svého bytu. Po odhalení místa jeho bydliště se v pondělí konala před jeho domem demonstrace, jejíž účastníci požadovali urychlené zadržení Csatáryho.
Csatáry ale zmizel. Jeho automobil zůstal zaparkovaný před domem. Objevila se informace, že Csatáry si koupil byt v ulici vzdálené jen dvě stanice tramvaje od původního bydliště. Tam však o něm nikdo nic neví.
Server origo.hu oslovil prodavačku v obchodě nedaleko jeho dosavadního bydliště. Ta potvrdila, že Csatáry u ní nakupoval minerálku. „Byl to sympatický pán. Překvapilo mě, že už je mu 97 let. S nákupem si vždy poradil, nikdo mu nepomáhal,“ uvedla.
Obyvatelé domu uvedli, že Csatáry tam bydlel asi pět let. „Byl to dobře situovaný, ale trochu tajemný starý pán. Na návštěvu k němu nikdo nechodil, ale na Vánoce dával sousedům v domě drobné dárky,“ řekl jeden ze sousedů.
Zmizení vyvolalo pobouření. Wiesenthalovo centrum vyzvalo v otevřeném dopise vyzvalo maďarského prezidenta Jánose Ádera, aby pomohl co nejrychleji přivést Csatáryho před spravedlnost.
Odsouzen k smrti
Csatáry byl v bývalém Československu odsouzen k trestu smrti. Byl velitelem policie v Košicích, které v čase druhé světové války patřilo Maďarsku. Po porážce nacistů uprchl na Západ a dlouhá léta se ukrýval pod falešnou identitou v Kanadě. Tam v roce 1955 získal občanství. Jako znalec umění působil v Montrealu a v Torontu. Po odhalení jeho totožnosti v roce 1997 mu Kanada odebrala občanství. Aby se vyhnul deportaci, vrátil se tajně do Budapešti, kde žil pod jménem Smith. Na poštovní schránce však měl uvedené i pravé jméno Csatáry.
Informátor dostal 25 tisíc dolarů
V Budapešti ho vypátralo jeruzalémské Centrum Simona Wiesenthala, které informovalo maďarské úřady. Csatáryho pomohl odhalit informátor, který před několika měsíci poskytl Centru Simona Wiesenthala důležité informace o jeho pobytu. Představitel centra Efraim Zuroff potvrdil, že informátor dostal odměnu 25 tisíc dolarů.
Nejhledanější nacističtí váleční zločinci
- Alois Brunner, který po válce uprchl do Sýrie. Letos by mu bylo mu už 100 let a pravděpodobnost, že je tento bývalý asistent Adolfa Eichmanna už po smrti, se stále zvyšuje.
- Aribert Heim, alias Doktor Smrt, který se podílel na zabíjení vězňů v Mauthaunsenu. Ten by byl letos 98letý. Před třemi lety se objevila nepotvrzená zpráva, že v roce 1992 zemřel v Káhiře.
- László Csatáry (Maďarsko), bývalý velitel maďarské policie v košickém ghettu, jímž prošlo 15 700 Židů.
- Gerhard Sommer (Německo), bývalý podporučík 16. divize SS. Roku 2005 byl v nepřítomnosti odsouzen k doživotí za masakr 560 italských civilistů spáchaný v roce 1944 v toskánské vesnici Sant'Anna di Stazzema.
- Vladimir Katriuk (Kanada), bývalý člen ukrajinského pluku. Je obviněn z účasti na krutostech spáchaných na civilistech v letech 1942 až 1944 v Bělorusku. Po válce pobýval ve Francii, pak emigroval do Kanady. Kanadský soud neshledal důkazy o Katriukově účasti na válečných zločinech.
- Károly Zentai, narozen v Maďarsku jako Károly Steiner, viněn z vraždění Židů v Budapešti v roce 1944. Po válce uprchl do Austrálie. Maďarsko v roce 2005 požádalo o jeho vydání, ale zatím bez úspěchu.
- Sören Kam (Německo), narozen v Dánsku, někdejší člen obrněné divize SS Viking. Obviněn z únosu dánského novináře Carla Henrika Clemmensena v roce 1943, který byl zastřelen. Kam se po válce uchýlil do Německa. Dánsko neúspěšně žádalo o jeho vydání, Německo smrt Clemmensena kvalifikuje jako zabití, které je promlčené. ČTK
Csatáry figuruje na seznamu hledaných válečných zločinců Centra Simona Wisenthala na prvním místě. Zuroff žádal maďarské úřady o urychlené zadržení Csatáryho a jeho postavení před soud. „Pro vykonavatele holocaustu není ani vysoký věk žádnou ochranou,“ zdůraznil Zuroff. Dostalo se mu odpovědi, že úřady zatím zkoumají předložené dokumenty a důkazy.