Článek
„Režim zahájil vojenské akce proti lidu. Desítky lidí byly v Kyjevě zabity a stovky zraněny. Abychom vyplnili vůli společnosti, výkonný výbor Lvovské regionální rady přebírá plnou odpovědnost za osud oblasti a jejích obyvatel,“ stojí v jeho prohlášení podle agentury Interfax-Ukrajina.
Výkonný výbor je legálně zvolený opoziční orgán, který vláda neuznává. Jeho předseda Petro Kolodij sdělil, že výbor řídí celou exekutivu v teritoriu a vyzval, aby všichni státní zaměstnanci a občané plnili její nařízení. Vyzval také k pomoci demonstrantům v Kyjevě.
Lvovská oblast vyhlásila nezávislost na vládě prezidenta Viktora Janukovyče.
V noci místní aktivisté obsadili prakticky všechny budovy, kde sídlí silové či správní složky kontrolované z Kyjeva. Do rukou protivládních demonstrantů se dostala místní správa ukrajinské kontrarozvědky, oblastní centrála policie i prokuratura. Lidé vyhazovali z oken listiny a pálili je na ulicích. Vzplála i lvovská kasárna. Muniční sklad kontroluje opozice. Dav ovládl i sídlo lvovského dopravního inspektorátu, mladí lidé se zapnutými sirénami nyní v ukořistěných policejních automobilech projíždějí městem.
Ukrajinská železnice na neurčito přerušila spojení mezi Lvovem a Kyjevem. Uvedla to tisková mluvčí Lvovské dráhy Lilija Krinickaja v rádiu Lvovskaja volna. „Právě jsme dostali telegram z Kyjeva, že kvůli erozi železničního svršku mezi Tětěrevem a Korosteněm Jihozápadní železnice nemůže přijímat vlaky ze západní železnice.” Spekuluje se, že jde o záminku.
I další oblasti na západě Ukrajiny ovládá opozice. Kontroluje sídlo gubernátora v Tarnopolu i tamní velitelství policie a prokuraturu. V Ivano-Frankivsku opoziční ultranacionalistický Pravý sektor obsadil úřad gubernátora.
Krym hrozí připojením v Rusku
Naopak Krym, který se stal součástí Ukrajiny za vlády Nikity Chruščova, se přiklání k Rusku. Místní rada autonomní krymské republiky vyzvala Janukovyče, aby podnikl mimořádná opatření a zachoval tak ústavní řád a jednotu Ukrajiny. Odpůrce Janukovyče označují za neonacisty.
Zástupce Strany regionů Nikolaj Kolisničenko přitom varoval, že pokud prezident selže, mohou poslanci zvažovat připojení k Rusku.
Další poslanec Sergej Šuvainikov ze Simferopolu hájil pro Rádio Svoboda spojení s Ruskem: „Je to výsledek politického postoje, který odmítá Rusy, pro které je jejich jazyk hlavním symbolem jejich ruské národnosti. Odmítají jim právo připomínat dětem a mladým lidem, že jsou Rusové. Ve skutečnosti je to destrukce ruské příslušnosti.“