Článek
Protože bezpečnostní složky proti demonstrantům v posledních týdnech opět tvrdě zasahují a snaží se bránit shromažďování většího množství lidí, Bělorusové volí decentralizovanou formu protestu.
V neděli v Minsku se tak protest proti režimu odehrál v podobě 40 „mikropochodů”, informoval na Twitteru běloruský analytik Franak Viačorka.
More than 40 micro-marches did take place in Minsk today. All these people know that in 5 min they can be detained, beaten and jailed. Everyone who joins the protest already prevailed over fear. Belarus society matured in this uprising and developed resistance to authoritarianism pic.twitter.com/9T4W3LkOTu
— Franak Viačorka (@franakviacorka) December 6, 2020
„V posledních třech měsících Lukašenkovy bezpečnostní složky zadržely přes 32 tisíc lidí. Mezi nimi byli mladiství, senioři, ženy. Řada z nich byla zbita a mučena,” dodal Viačorka.
Three of my good friends got detained today. Their families and loved ones are looking for them at the police stations and prisons. Unfortunately, the level of terror remains high. It is the only tool in the hands of Lukashenka.But we should remain peaceful. This is the only way pic.twitter.com/iVZ4LH5KVE
— Franak Viačorka (@franakviacorka) December 6, 2020
Někteří demonstranti podle agentury AP v neděli přišli v kostýmech Santa Clause a s maskami představujícími Lukašenka. „Dej Bělorusům dárek: odejdi,” hlásal jeden z transparentů.
Režim před nedávnem sebral akreditaci zahraničním i nezávislým domácím novinářům, takže záběry z protestů jsou v posledních týdnech o poznání amatérštější. Jeden z nich na Twitteru ukazuje, jak asi desítka příslušníků bezpečnostních složek nahání dva lidi přímo mezi obytnými domy.
Nebij mě, synku. V Bělorusku vyšli do ulic demonstrovat důchodci
„Na tomto videu příslušníci zásahových jednotek OMON nahánějí ženu s dítětem. Těm se podažilo schovat ve svém domě a zavřít za sebou dveře,” popsal Viačorka.
In this video, OMON is chasing a woman with a kid. They managed to hide at their house and close the door
— Franak Viačorka (@franakviacorka) December 6, 2020
According to byPOL (the organization of defectors from law enforcement),more than 100 people resigned from OMON since August. It’s not many. Other remain loyal to the regime pic.twitter.com/7YVtW03Ky2
V centru Minsku se v neděli pohybovaly obrněné vozy a vojenské nákladní automobily, nechyběla ani vodní děla. Ve snaze ztížit demonstrantům shromažďování režim v Minsku uzavřel několik stanic metra a omezen byl i přístup na internet.
Policie uvedla, že v Minsku zadržela přes 300 lidí. Nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna zveřejnila jména 189 osob zadržených v Minsku i v dalších běloruských městech. Podle běloruského svazu novinářů byli zadrženi nejméně čtyři žurnalisté.
Impressive bravery, self-organization, and determination of Belarusians. Despite the preventive terror campaign, people continue gathering for protest. This video is made in one of the Minsk districts. Dozens of rallies like this are taking place in Minsk today. pic.twitter.com/HgxBEts8R6
— Franak Viačorka (@franakviacorka) December 6, 2020
Rozsáhlé protesty v Bělorusku vypukly v neděli 9. srpna v reakci na falšování volebních výsledků. Brutální zásahy bezpečnostních složek mají řadu obětí na životech. Například zemřel aktivista Raman Bandarenka poté, co jej příslušníci režimních jednotek brutálně zbili.
Zatýkání i bití. Lukašenko zaklekl na domácí i zahraniční novináře
Úřady po volbách vyhlásily vítězem dlouholetého vládce Lukašenka. Evropská unie (EU) včetně Česka výsledky neuznává. Kromě toho EU uvalila sankce na Lukašenka a jeho spolupracovníky zodpovědné za falšování voleb a porušování lidských práv při potlačování protestů.
Opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou, která podle opozice ve volbách výrazně zvítězila, režim přinutil uprchnout do Litvy. O něco podobného se později pokusil i s další opoziční lídryní Maryjí Kalesnikovovou, jednou ze tří hlavních postav opoziční prezidentské kampaně.
Kalesnikovovou nakonec unesli neznámí maskovaní ozbrojenci, zřejmě příslušníci běloruských bezpečnostních orgánů a pokusili se ji násilně vyvézt ze země na Ukrajinu.
Na Ukrajinu se jim však Kalesnikovovou dostat nepodařilo, protože před hranicí roztrhala svůj pas a vylezla oknem z auta, které ji mělo přes hranici převézt. Poté byla zadržena policií, od té doby ji režim vězní.