Článek
„Ministerský předseda vydal pokyny tak, aby Španělsko mohlo naplnit své mezinárodní humanitární závazky, a oznámil, že Aquarius bude vítán ve španělském přístavu. Je naší povinností předcházet humanitárním katastrofám a poskytnout těmto lidem bezpečné útočiště v souladu s mezinárodním právem,“ cituje deník The Guardian z prohlášení španělského úřadu vlády.
Itálie v neděli neumožnila lodi s více než 600 migranty zakotvit v jednom z italských přístavů a požádala Maltu, aby plavidlo přijala. Malta ovšem uvedla, že se záchrannou operací nemá co do činění. Loď proto bezcílně plula Středozemním mořem. [celá zpráva]
V lodi je podle sdělení organizace SOS Méditerranée celkem 629 migrantů, včetně 123 nezletilců bez doprovodu, 11 dalších dětí a sedmi těhotných žen.
Charita uvedla, že migranti, kteří pocházejí převážně ze subsaharské Afriky, se nalodili při šesti záchranných operacích u libyjského pobřeží. Několik set migrantů zachránila v sobotu v noci italská pobřežní stráž, která je dopravila právě na loď Aquarius.
Italové nepřijmou ani další loď
Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini naznačil, že Itálie hodlá uzavřít přístavy i pro další loď, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea Watch a jež v noci na pondělí vyzdvihla u libyjských břehů z moře kolem 800 migrantů, napsal deník La Repubblica.
Protiimigrační Liga, kterou Salvini vede, chce mimo jiné prosadit masové deportace migrantů, kteří v Itálii žijí bez patřičných dokumentů. Salvini učinil z migrace jedno z hlavních témat předvolební kampaně. Ligu, dříve spíše marginální stranu, v březnu volilo přes 17 procent italských voličů a nakonec sestavila vládu s protestním Hnutí pěti hvězd.