Článek
„Konečný výsledek... závisí na ochotě jednajících stran realizovat dohody, kterých bylo dosaženo. Dnes vidíme, že kyjevské úřady takovou ochotu nemají,“ uvedl šéf Kremlu na dotaz ohledně možného setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Na březnových jednáních obě strany předkládaly návrhy, ale k průlomu nedošlo, poznamenala agentura Reuters. Zelenskyj tehdy uvedl, že lze věřit pouze konkrétnímu výsledku jednání.
Na poslední Putinovy výroky ukrajinská vláda bezprostředně nereagovala.
Příměří bez stažení ruských vojsk by válku protáhlo na léta, prohlásil Podoljak
Ukrajina tehdy dala najevo ochotu k ústupkům, ale Rusku se zdály malé. Po masakru v Buče už Ukrajina jakékoli ústupky v podobě ztráty území odmítá a chce plně obnovit svou teritoriální integritu.
Jednání o vývozu obilí
Ruský prezident se v úterý v Teheránu setkal kromě íránských vůdců také s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, se kterým projednal dohodu, jejímž cílem je obnovit přes Černé moře přepravu obilí z Ukrajiny. To je zablokované v přístavech kvůli Ruskem rozpoutané válce.
Lavrov odmítl ukrajinský návrh mírové dohody
Moskva je připravena usnadnit vývoz ukrajinského obilí, ale také požaduje, aby byla odstraněna zbývající omezení vývozu ruského obilí, uvedl Putin podle Reuters. O něco dříve prohlásil, že ne všechny otázky související s vývozem ukrajinského obilí se podařilo vyřešit, ale je podle něj prý dobře, že se věc dala do pohybu.
Minulý týden o ukrajinském obilí hovořily v Istanbulu delegace z Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Turecký ministr obrany Hulusi Akar po jednáních vyjádřil naději, že se v tomto týdnu podaří uzavřít dohodu o námořní přepravě této plodiny. V ukrajinských přístavech je kvůli válce zablokováno 20 až 25 milionů tun obilí. Dodávky obilí z Ukrajiny jsou přitom klíčové pro řadu zemí na Blízkém východě a v Africe.
Ukrajina tvrdí, že Rusko černomořské přístavy záměrně blokuje a že ukrajinské obilí krade. Moskva naopak vinu klade Kyjevu.