Článek
„V posledních dvou týdnech Dvornikova nikdo neviděl, což vede ke spekulacím, zda ještě stojí v čele vojenské operace,“ uvedl The New York Times s odkazem na zdroje z amerických tajných služeb.
Ty také uvedly, že Dvornikov krátce po svém jmenování zkoordinoval ruské letecké a pozemní jednotky tak, aby své útoky prováděly v součinnosti.
Ruští piloti totiž podle zpravodajců létali přes hranice, aby zahájili údery, ale následně se vraceli na ruské území místo toho, aby zůstávali v ukrajinském vzdušném prostoru a zabránili akcím protivníka. „Výsledkem bylo, že se Rusku nedařilo trvale získat vzdušnou převahu,“ napsal The New York Times s odkazem na své zdroje.
Rusko mění velitele. Invazi bude šéfovat generál se zkušenostmi ze Sýrie
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QJ_n/lHcDFk.jpeg?fl=cro,0,0,1250,703%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Dvornikov zahájil svou kariéru jako velitel čety v roce 1982, později se jako náčelník štábu účastnil druhé čečenské války. V letech 2015 až 2016 stál v čele ruských jednotek v Sýrii. Kvůli brutálnímu způsobu války, kdy cílil mimo jiné na nemocnice, školy či fronty na jídlo, si vysloužil přezdívku „Řezník ze Sýrie“.
O Dvornikovovi se také spekulovalo, že by měl časem nahradit náčelníka štábu Valerije Gerasimova.
Hluboké nedostatky v armádě
Ačkoli se ruské armádě podařilo na východě Ukrajiny dosáhnout pokroků, podle Fredericka Kagana z Projektu kritických hrozeb v institutu American Enterprise v ní nadále panují hluboké nedostatky. „A ty není schopna napravit, jedná se o zásadní chyby,“ řekl Kagan.
Ukrajina má smůlu, velcí hráči teď EU nechtějí rozšiřovat
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QI_s/8pf4K.jpeg?fl=cro,0,60,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Na vrcholu seznamu chyb je podle Pentagonu nedostatek poddůstojnického sboru, který by byl oprávněn „myslet sám za sebe“. Například americké jednotky mají seržanty, velitele čet a desátníky, kteří dostávají úkoly, ale mají volnou ruku, aby je plnili tak, jak uznají za vhodné.
Nic podobného podle Pentagonu v ruské armádě neexistuje, protože se řídí doktrínou sovětského typu, v níž nižší velitelé nemají pravomoc poukazovat na nedostatky ve strategii či provádět jakékoli úpravy.