Článek
Karadžič byl uznán vinným z genocidy jen v případě masakru ve Srebrenici, kde zemřelo na 8000 lidí. Prokázalo se, že si přál zabití zajatých muslimských mužů, stálo v rozsudku, který přečetl předseda senátu O-Gon Kwon.
Srebrenica: #Karadzic found guilty of genocide in Srebrenica in 1995.
— ICTY (@ICTYnews) 24. března 2016
Genocidy se nedopustil v sedmi dalších bosenských městech, která obsadily bosenskosrbské jednotky. Při obsazování obcí, kde žili bosenští Srbové, byl od konce března 1992 do konce toho roku vyhnán velký počet bosenských Muslimů a bosenských Chorvatů.
Senát odmítl obhajobu obžalovaného, že přesuny byly dobrovolné.
Etnické čistky
Po obsazení obcí pokračovalo zatýkání i zabíjení nesrbských obyvatel. Zadržováni byli v táborech, kde byli mučeni, biti a týráni hlady. Ženy i muži byli v táborech znásilňováni ze strany srbských složek. Hromadná zatýkání, prováděná jako kolektivní trest, a deportace i zavádění diskriminačních opatření byly cílené, ale tribunál nedospěl k závěru, že by šlo o plánovanou genocidu. V tomto případě byl Karadžić uznám vinným z etnických čistek a násilných deportací, vyhlazování a dvou případů vražd.
Karadžić podle rozsudku stál vzhledem ke své pozici v čele prosazování a vytváření paralelních vládních, politických a policejních struktur v oblastech obývaných bosenskými Srby, které měly vést k vytvoření etnicky homogenních oblastí, z nichž se vyháněli nesrbští obyvatelé.
Podle tribunálu bosenskosrbské vedení muselo vědět, jaké mohou být následky provádění plánu a že nesrbské obyvatelstvo bylo ohrožené.
Odpovědný za obléhání Sarajeva i braní rukojmích
Karadžić byl také shledán trestně odpovědným za tříleté obléhání Sarajeva bosenskosrbskými silami, během něhož přišly o život tisíce lidí. Ostřelování by podle verdiktu nebylo možné bez Karadžičovy podpory. Obléhání bosenské metropole trvalo 44 měsíců a vyžádalo si přes 10 000 mrtvých, včetně 1500 dětí.
Karadžič byl také shledán vinným v případu zajímání zástupců OSN z roku 1995, aby zabránil bombardování bosenskosrbských pozic letouny NATO.
V bosenské válce zahynulo do roku 1995 sto tisíc lidí.
Proces trval šest let, Karadžić se v něm hájil sám.
Čelil 11 obviněním včetně genocidy, vyhlazování, etnických čistek a zločinů proti lidskosti.