Článek
Zastánci přičlenění k Rusku na billboardech, které se objevily v ulicích, argumentují, že alternativou by byl jen fašistický režim na Krymu.
„S takovými billboardy, které nám říkají, že by tady neměl být fašismus, souhlasím. Proč? Protože máme nádhernou zemi a vidíme, co se děje v Kyjevě, kdo se tam dostal a jaké má s naší zemí záměry. Ti tam být nemají,“ řekla agentuře Reuters obyvatelka Sevastopolu Taťjána Valintěnková v narážce na novou ukrajinskou vládu.
Ta podle Moskvy ohrožuje zájmy a bezpečnost ruských krajanů na Ukrajině. Rusové tvoří zhruba 60 procent obyvatel Krymu.
Kritici upozornili, že i kdyby voliči v nedělním hlasování rozhodli o setrvání pod Ukrajinou, může k připojení k Rusku v budoucnu stejně dojít.
Zápor neznamená neodtržení
Lidé budou rozhodovat, zda odpoví kladně na první, nebo druhou otázku.
První zní: „Jste pro to, aby se Krym opětovné spojil s Ruskem a stal se součástí Ruské federace?“
Druhá je položena takto: „Jste pro obnovení ústavy z roku 1992 a statusu Krymu jakou součásti Ukrajiny?“
Kritici upozornili, že ústava z roku 1992 prohlubovala autonomii Krymu na Kyjevu a vlastně ponechává krymskému parlamentu možnost hlasovat o odtržení.
Krymská samospráva nicméně slibuje spravedlivou volbu, i když tvrdí, že pro odtržení bude 80 procent voličů.
Související téma:
Výmluvné bylo vystoupení předsedy volební komise Sevastopolu Valerije Medvěděva, který na tiskové konferenci uvedl, jak bude hlasovat. „Žijeme v historické době. Sevastopol by rád splnil svůj sen o připojení k Rusku. Chci být součástí Ruska a nestydím se to říct,“ řekl.