Článek
Policie politika zadržela v pátek. [celá zpráva] Saakašvili následně v cele předběžného zadržení o víkendu zahájil hladovku. Obžaloba v pondělí u soudu žádala o vazbu ve formě domácího vězení s povinným nošením elektronického náramku.
Přeplněná soudní síň, kde byli kromě novinářů i Saakašviliho stoupenci, na rozhodnutí soudkyně Larysy Cokolové reagovala potleskem. Saakašvili pak novinářům řekl, že hodlá pokračovat v boji proti oligarchické vládě na Ukrajině. [celá zpráva]
Politik, který si v rodné Gruzii vysloužil pověst zapřisáhlého nepřítele Kremlu, v pondělí u soudu obvinění ukrajinské prokuratury znovu označil za lživá a sebe navíc za válečného zajatce.
„Nepovažuji se za zadrženého. Považuji se za válečného zajatce. Považuji se za zajatce ukrajinských oligarchů a (ruského prezidenta Vladimira) Putina. Jsem válečný zajatec. Skutečně. Protože oni vedou válku proti Ukrajině,” citovala agentura Unian Saakašviliho, který během soudního líčení zazpíval ukrajinskou a gruzínskou hymnu.
Stíhání také v Gruzii
Devětačtyřicetiletý Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Vztahy mezi oběma politiky však postupně ochladly; ukrajinskému prezidentovi vyčítá Saakašvili tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.
Aby se Saakašvili stal starostou Oděsy, zřekl se gruzínského občanství a získal ukrajinské. Ukrajina totiž neumožňuje svým občanům dvojí občanství. V Gruzii byl navíc stíhán a Tbilisi usilovalo o jeho vydání.