Článek
„V případě, že ani jedna z popsaných podmínek... nebude splněna, pošle (premiér) v patřičném harmonogramu dopis v popsané formě nejpozději 19. října 2019," uvádí dokument, který na Twitteru zveřejnil jeden z právníků zapojených do stížnosti proti Johnsonovi, uvedla ČTK. Vláda v něm také uvedla, že premiér nemůže jednat způsobem, který by odeslání dopisu s žádostí o odklad brexitu bránil. Johnson se k tomu zatím nevyjádřil.
Here are the paragraphs Aidan O'Neill QC, Counsel for @DaleVince, @joannaccherry and myself, has just read out. They are from the written case of the Prime Minister and if the Prime Minister promises the court he will comply we need take no further time. Why will he not? pic.twitter.com/YnYLJ0iMhn
— Jo Maugham QC (@JolyonMaugham) October 4, 2019
Je to zcela v rozporu s dosavadními veřejnými prohlášeními premiéra, že Spojené království odejde za každou cenu z EU na konci října. Znamená to, že Johnson dodrží zákon zakazující brexit bez dohody k 31. říjnu.
Dokument je u soudu, kde se aktivisté snaží přimět Johnsona, aby splnil zákon zakazující odchod bez dohody, protože premiér řekl: „Budeme ctít zákon a odejdeme 31. října.“
Tuskovi ani Junckerovi se britský plán k brexitu nelíbí
Aktivisté se obávali, že Johnson našel mezeru, která by mu zákon umožnila obejít. Významný euroskeptik Steve Baker k Johnsonovým slovům uvedl: „Znamená to, že vláda dodrží zákon. To neznamená, že požádáme o odklad. To neznamená, že zůstaneme v EU po 31. říjnu. Odejdeme.“
Irský premiér Leo Varadkar řekl televizi Sky News, že pokud Johnson požádá o odklad brexitu, on by souhlasil: „Brexit nekončí odchodem Spojeného království. Je to jen další část jednání. Pokud Velká Británie požádá o odklad, měli bychom to zvážit, i když většina evropských zemí by to přijala, jen kdyby to bylo z nějakého dobrého důvodu, jenomže prodloužení by bylo lepší než odchod bez dohody.“