Článek
Pratasevič se na videu běloruské státní televize Belarus 1 objevil s viditelným šrámem na čele, ve vyjádření říká, že se k němu dozorci chovají korektně. Uvedl, že nemá problémy se srdcem, a doznal se k organizování nepokojů.
„Pokračuji ve spolupráci s vyšetřováním a přiznávám se k organizaci masových nepokojů (po prezidentských volbách) v Minsku," říká na videu šestadvacetiletý blogger.V záběru je vidět pouze on sedící za stolem, co a kdo se nachází mimo záběr, není zřejmé.
Pratasevič byl zadržen poté, co běloruské úřady pomocí stíhačky přinutily v Minsku přistát letadlo společnosti Ryanair, ve kterém cestoval. Podle ruských médií mu ve vlasti hrozí 15 let.
❗❗Raman Pratasevich, obviously beaten, says Lukashenka's thugs treat him "correctly" and "lawfully". He is in the Minsk Detention Center #1. Terrifying video. pic.twitter.com/d7Iuj9X4MD
— Franak Viačorka (@franakviacorka) May 24, 2021
Video se objevilo na Twitteru spolupracovníka opoziční lídryně Svjatlany Cichanouské Franaka Viačorky.
Informace o tom, kde se nyní Pratasevič nachází, se různí. Jeho matka původně uvedla, že je v kritickém stavu v minské nemocnici kvůli potížím se srdcem. Tyto informace ale mluvčí ministerstva vnitra vyvrátila. „Internetem se šíří informace, že se nachází v jednom ze zdravotnických zařízení v Minsku. Uvedené informace se nezakládají na pravdě,” prohlásila mluvčí ministerstva. Správa věznice podle ní od novináře „neobdržela žádné stížnosti na jeho zdravotní stav”.
Cichanouská, žijící v litevském exilu, v pondělí řekla: „Stále nevíme, kde je, ani v jakém je stavu. Existuje vysoká pravděpodobnost, že ho běloruské bezpečnostní složky právě v tuto chvíli mučí.”
Sofija Sapegaová, která novináře na cestě doprovázela, se nachází ve věznici v běloruské metropoli Minsku, dodala Cichanouská s odvoláním na informace příbuzných zadržené ženy. Sapegaová je občankou Ruské federace, ale ruský konzul v Minsku jí podle běloruské opoziční vůdkyně odmítl pomoci.
Cichanouská se do litevského exilu uchýlila po loňských srpnových prezidentských volbách, v nichž kandidovala proti dlouholetému autoritářskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Opozice a také některé západní země považují výsledek voleb, podle kterého zvítězil opět Lukašenko, za zmanipulovaný.
Nedlouho po hlasování vypukly v zemi masové demonstrace, proti nimž policie tvrdě zasahovala a desetitisíce lidí zatkla. Ochránci lidských práv hovořili o hromadném zatýkání, zastrašování a mučení protestujících.
Šestadvacetiletý Raman Pratasevič je spoluzakladatelem informačního kanálu Nexta, který byl jedním z hlavních zdrojů zpráv o protirežimních protestech. Ve vlasti mu nyní hrozí až 15 let vězení za "hromadné nepokoje". Jeho matka ho podle agentury Reuters v rozhovoru pro portál Nexta označila za hrdinu. "Opravdu doufám, že se mezinárodní komunita kvůli němu probudí. Velmi v to doufám," uvedla Natalija Pratasevičová.
Svět zatím ostře reaguje na nedělní vynucené přistání civilního letadla v Bělorusku a následné zadržení novináře, který byl na palubě letounu. Běloruské úřady přinutily stroj společnosti Ryanair na lince z Atén do Vilniusu přistát v Minsku. Incident odsoudila řada západních zemí a její lídři vyzývají k okamžitému propuštění žurnalisty i ženy, která ho doprovázela. Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie dnes budou v Bruselu jednat o společné reakci.