Článek
Turčynov, který jako předseda parlamentu dočasně plní i povinnosti hlavy státu, v pondělí ohlásil, že nepodepíše rozhodnutí sněmovny zrušit tuto normu. Jazykový zákon dosud umožňoval používat ruštinu jako druhou úřední řeč v téměř polovině země.
"Nehledě na to, že zákon o jazycích byl nevyvážený a neodborně připravený, nepodepíši rozhodnutí parlamentu o zrušení tohoto zákona," řekl Turčynov. Jazykový zákon bude zachován tak dlouho, dokud nebude připraven nový zákon, umožňující rozvoj všech jazyků v zemi.
"Ukrajinština je celostátní řeč, ale na Ukrajině nebudou platit žádná jazyková či národnostní omezení anebo omezení kvůli přináležitosti k církvím a vyznáním. Demokratická vláda to jasně zaručuje všem občanům," řekl Turčynov.
O "ztrátě platnosti" zákona o základech státní jazykové politiky rozhodl ukrajinský parlament 23. února po svržení prorusky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče. Právě sesazený prezident podepsal v srpnu 2012 tento zákon umožňující dvojjazyčnost v regionech, kde podíl národních menšin přesahoval desetinu populace.
Zrušení jazykového zákona interpretovala Moskva jako zákaz používání ruštiny na Ukrajině.