Článek
„Upřímná odpověď je, že to nevíme,“ řekla BBC Christine Blanshardová, zástupkyně nemocnice v Salisbury. To, že oba přežili, je překvapující nejen pro lékaře, kteří se o ně starali, ale také pro vojenské experty. Novičok je totiž považován za mimořádně toxickou látku. Mnozí vědci tvrdí, že kontakt s novičokem nelze přežít bez trvalých následků.
Lékařům v Salisbury pomáhali s péčí o Skripalovi odborníci z vojenské výzkumné laboratoře Porton Down.
„Všechno ukazovalo na to, že nepřežijí,“ uvedl Stephen Jukes, který se o ně staral na jednotce intenzivní péče. Lékaři se nejprve domnívali, že jsou předávkováni opiáty. Později, když se zjistilo o koho jde a jaká byla Skripalova „kariéra“ a podle výsledků speciálních testů, lékaři zjistili, že jde o otravu nervovou látkou.
Když se prokázal jed a byl přijat s příznaky otravy hospitalizován policista, nemocnice měla strach o zdraví personálu. „Obávali jsme se rozsáhlé otravy,“ potvrdila Lorna Wilkinsonová, vrchní sestra.
Skripalovi byli otráveni na začátku března v Salisbury. Podle Londýna je za útok odpovědné Rusko. Moskva ale veškerou odpovědnost odmítá. Zatímco Julije otravu překonala rychleji a byla propuštěna již v dubnu, Skripal opustil nemocnici v polovině května.