Článek
Záběry ukazují poničený interiér mariupolského divadla, které se stalo terčem útoku 16. března. Na záběrech je vidět, jak síla exploze poničila zdi uvnitř budovy
Podle mariupolského starosty zemřely asi tři stovky lidí, kteří se tam ukrývali. Původně se spekulovalo, že se tam mohlo ukrývat až 1300 osob.
V troskách rozbombardovaného divadla v Mariupolu zemřelo nejméně 300 lidí
Rusko popírá, že by jeho síly bombardovaly budovu, která byla jasně označená jako kryt.
O přístav Mariupol se od počátku války svádějí tvrdé boje, jedny z vůbec nejtvrdších, při nichž byla většina budov zcela zničena. Boje probíhají přímo v ulicích, což přispívá k velkým škodám. Důvodem je, že Rusko uznalo samozvané republiky na Donbasu v hranicích ukrajinské Luhanské a Doněcké oblasti a přístav leží v Doněcké oblasti. Rusko uvedlo, že v druhé fázi války se zaměří právě na ovládnutí těchto částí země.
Rusko se soustředí na ovládnutí Donbasu
Ve městě je stále uvězněno asi sto tisíc jeho obyvatel, jimž chybějí léky, voda i potraviny. Humanitární koridory se nepodařilo otevřít. Řada obyvatel na ně čeká, protože se nechtějí evakuovat na ruskou stranu, ale marně. Autobusy s pomocí, které je měly odvézt, nebyly do města vpuštěny.
Plánovaná evakuace Mariupolu se nezdařila
Odvezeni mohli být o víkendu jen lidé, kteří uprchli do okupovaného Berďansku, ten je však pro většinu obyvatel nedostupný, je vzdálen od Mariupolu 80 km.