Článek
„Je nutné, aby Itálie podpořila velmi tvrdý postoj vůči zemím, které obdržely z Unie spoustu peněz na obnovu svých území a které se nyní vyhýbají svým závazkům při přerozdělování imigrantů,“ řekl Renzi před bruselským summitem, který se bude konat příští týden.
Italský premiér tvrdě zkritizoval výsledky zářijového summitu EU v Bratislavě jako nedostatečné. Závěrečný dokument podle něj obsahoval jen „seznam slibů“. Požaduje naplnění principu solidarity od zemí z východní Evropy.
K odpůrcům kvót na přerozdělování migrantů patří především visegrádské země (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), které zároveň kritizují i návrhy na trestání zemí odmítajících kvóty v podobě omezování evropských dotací. Na počátku října se v Maďarsku konalo referendum o kvótách. Drtivá většina hlasujících je odmítla, hlasování bylo ale kvůli nízké účasti neplatné.
Od počátku roku 2014 připlulo do Itálie přes Středozemní moře více než 460 tisíc migrantů, z toho 142 tisíc letos, takže v tomto roce je země nejvíce postižena migrací. Asi 160 tisíc jich v zemi zůstalo, většina ostatních se vydala na cestu do zbylých částí Evropy.
Renzi ale nezmínil problémy s relokací migrantů.
Relokace vázne
Z 39 600 migrantů, kteří měli odejít z Itálie do jiných členských zemí na základě kvót, jich byl přemístěn jen zlomek. [celá zpráva]
Představitel Evropské komise v italské Katánii, který si nepřál být jmenován, přiznal na počátku října Novinkám: „Nefunguje tak, jak jsme očekávali. Z Itálie jsme relokovali 1258 lidí, to není uspokojivé. Doufám, že to půjde lépe – a ono to půjde lépe, protože některé země zvýšily své závazky, nabídly více míst a my doufáme, že velmi brzo, už v tomto měsíci, se počty relokovaných lidí drasticky zvýší. Mluvíme o pěti šesti stovkách lidí měsíčně (z Itálie).“
Ani to by ale neumožnilo naplnit naplánovaný počet do září příštího roku.
Žadatelé o azyl si sice nemohou vybrat, do které země půjdou, ale mohou do ní být přemístěni jen se svým souhlasem. O východní Evropu nemají zájem.