Článek
Seehofer oznámil, že jeho země přijme 40 lidí ze dvou lodí, které zakotvily v posledních dnech v italském přístavu Lampedusa. Současně napsal dopis svému italskému protějšku Matteovi Salvinimu, aby otevřel přístavy pro lodě s migranty v nouzi.
„Naléhavě vás žádám, abyste přehodnotil své stanovisko, že nechcete otevřít italské přístavy. Nemůžeme být odpovědní za to, že ve Středozemním moři stráví týdny čluny s lidmi zachráněnými z vraků na palubě, protože nemohou najít přístav,“ napsal Seehofer Salvinimu.
Ten odpověděl podle stanice BBC agresivně: „Drahá německá vládo. Neotevřu přístavy. Jestli něco uděláme, naložíme je (migranty) do auta a dovezeme na německou ambasádu.“
Itálie letos zostřuje svůj postoj vůči migraci. V červnu její vláda prosadila na základě dekretu zákon, který umožňuje uložit lodím, které přirazí k břehu bez povolení, pokutu až 50 000 eur. Když před více než týdnem prorazila u Lampedusy blokádu loď Sea-Watch 3, kapitánku Carole Racketeovou zadrželi, hrozila jí zmíněná pokuta a navíc 15 let za pašeráctví. V úterý však soud rozhodl, že neporušila zákon, když prolomila námořní blokádu, protože dopravením zachráněných migrantů do přístavu vykonávala svou povinnost chránit lidské životy. Loď Sea-Watch 3 ale byla dočasně zabavena.
Lodě s migranty
V sobotu pak přistála v Lampeduse loď italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans Alex s 41 migranty. Po dvoudenním čekání se kapitán rozhodl nedbat odporu úřadů. Migranti zachránění ve čtvrtek u libyjského pobřeží z 18 metrů dlouhého člunu nakonec směli vystoupit na břeh. I tato loď byla zajištěna a její kapitán čelí stíhání, podle právních expertů však propuštění Racketeové a zproštění obvinění z nezákonného přistání představuje precedens, že z humanitárních důvodů lze navzdory italskému zákazu přistávat podle námořního práva v nejbližším možném přístavu.
Další loď s uprchlíky, Alan Kurdi, však nakonec nezakotvila v Lampeduse, kde marně čekala na povolení k vplutí do přístavu. Odplula k Maltě. Ta umožnila v neděli 65 migrantům vystoupit z lodi, uvedla stanice BBC. Maltský premiér Jospeh Muscat oznámil po rozhovorech s Evropskou komisí a německou vládou, že 65 zachráněných bude předáno do dalších zemí EU.
Migranti na moři přestoupili ze záchranářské lodi na loď maltského námořnictva. Malta o tom informovala jen několik hodin poté, co posádka Alana Kurdiho oznámila, že tři ze zachráněných zkolabovali a potřebují nutnou lékařskou pomoc
V neděli Malta také oznámila, že zachránila skupinu jiných padesáti migrantů z potápějící se lodi.
Migrační krize se v posledních týdnech zhoršila, což nesouvisí jen s lepším počasím, ale také s občanskou válkou v Libyi, kde se Libyjská národní armáda polního maršála Chalífy Haftara pokouší dobýt celou zemi a porazit síly mezinárodně uznávaného premiéra Faíze Sarrádže. Minulý týden tam při náletu zahynulo několik desítek migrantů v detenčním středisku u armádních objektů. [celá zpráva]
Kvůli válce nyní není možné migranty vracet do Libye.