Článek
Obchodní turné stodvacetičlenné delegace vrcholných politiků a zástupců íránského obchodu začalo v pondělí návštěvou Itálie, kde by měl Rúhání podepsat obchodní dohody v hodnotě 18 miliard dolarů, tedy téměř 450 miliard korun.
Další zastávkou íránské delegace bude Francie, kde se chystá podpis smluv s Airbusem, od něhož by blízkovýchodní země ráda nakoupila 114 strojů A-380 superjumbo. Teherán uvažuje také o koupi dopravních letadel od amerického výrobce Boeing.
Právě obměna stárnoucí letky íránských aerolinek, které od revoluce z roku 1979 nenakoupily jediné nové letadlo od západních výrobců, bude prvním pozitivem, které řadoví Íránci pocítí, odhaduje zpravodaj BBC James Reynolds.
Prezident pragmatik
Hasan Rúhání byl do prezidentského úřadu zvolen v roce 2013 a od té doby se snaží držet pragmatické politiky, která má jeho zemi vyvést z izolace. Svědčí o tom mimo jiné i to, že je po šestnácti letech prvním vrcholným představitelem Íránu, jenž do Evropy zavítal.
V Římě by se měl setkat s italským prezidentem Sergiem Mattarellou, premiérem Matteem Renzim a dokonce i s papežem Františkem.
„Jde o velmi důležitou návštěvu. Nastal čas obrátit list a otevřít dveře k nové spolupráci mezi našimi zeměmi,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel z íránských vládních kruhů.
Íránu se ale neotevřely dveře jen v Evropě. Už v sobotu podepsal Teherán sedmnáct úmluv o různých oblastech spolupráce od energetiky až po dohodu o navýšení obchodu v hodnotě 600 miliard dolarů ročně s Čínou.