Článek
„Svoboda slova musí převážit nad násilím a islámskými fatvami,” napsal Wilders na sociální síti. Známý odpůrce islámu zároveň vyzval kreslíře, aby mu začali posílat soutěžní příspěvky.
Stejnou soutěž Wilders zorganizoval už v roce 2018, v srpnu toho roku ji ale zrušil kvůli hrozbě možných útoků. Nizozemská policie předtím zadržela muže podezřelého z plánování útoku na Wilderse. Jeden z pákistánských hráčů kriketu zase v souvislosti se soutěží na facebooku vypsal odměnu za zabití Wilderse a jeho ultrapravicových stranických kolegů.
Okamura chce ladit spolupráci s Le Penovou či Wildersem. Sraz si dají v Praze
Zprávy o soutěži loni vyvolaly v muslimském světě pohoršení, protože islám jakékoli zpodobování proroka Mohameda zakazuje. Masové protesty se odehrávaly zejména v Pákistánu, tamní vláda protestovala a tvrdila, že takovéto akce šíří nesnášenlivost a nenávist a muslimy jen zbytečně urážejí.
Demonstrace v Pákistánu připomněly muslimské protesty z roku 2005, které vzplály v poté, co dánský deník Jyllands-Posten otiskl nelichotivé karikatury proroka Mohameda. Jedna z nich například zobrazovala proroka nesoucího v turbanu bombu. V lednu 2015 se kvůli karikaturám proroka Mohameda stala terčem útoku islámských radikálů pařížská redakce týdeníku Charlie Hebdo. Zabito při něm bylo 12 novinářů a policistů.