Článek
„Možná to byla jen prázdná pohrůžka, aby je zastrašil a aby se ho nepokoušeli přemoci,“ dodal k tomu policejní mluvčí Helmut Greiner. Avšak už fakt, že podzemní prostory byly od okolního světa izolovány masivními, elektricky ovládanými železobetonovými dveřmi s bezpečnostním kódem, na oběti nepochybně působil tak, že pohrůžky braly naprosto vážně: v bunkru byly svému trýzniteli vydány na milost a nemilost.
Fritzl podle mluvčího uvězněné varoval, že je má plně v hrsti, a že kdyby ho například napadly a přemohly, do sklepního vězení by začal proudit smrtící plyn.
Vlevo Elisabeth ještě před uvězněním a vpravo umělecké ztvárnění, jak by Elisabeth mohla vypadat nyní.
Policie v neděli zjišťovala, zda podzemní kryt, kde Elisabeth Fritzlová s několika dětmi přebývala, má plynovou přípojku. "Zjišťujeme, zda mohl být puštěn plyn, pokud by se něco stalo," sdělil Greiner.
Šestice policejních techniků také zkoumala, zda měly dveře otevírající se na elektrický impulz časový spínač, který by jim umožňoval se samovolně po stanovené době otevřít, jak tvrdí Fritzl. To pro případ, že by umřel nebo k úkrytu neměl dlouhodobě přístup.
Údajně chtěl dceru propustit
Policie rovněž informovala, že se objevil dopis, který údajně dokazuje, že nyní třiasedmdesátiletý Josef Fritzl se možná chystal pustit dceru na svobodu.
Objevený dopis přinutil Fritzl napsat svou dceru koncem loňského roku. Elisabeth, jejíž matce Fritzl namluvil, že utekla k nějaké sektě, v něm z donucení psala, že si přeje vrátit se domů, ale že to zatím není možné. Zkouška DNA potvrdila, že dopis skutečně psala Elisabeth.
Podle policie tento poznatek znovu dosvědčuje, jak měl Fritzl vše naplánované.
Vyšetřovatelé zatím budou muset počkat na přímé svědectví Fritzlovy dcery a dětí o tom, co se v bunkru dělo. Jejich psychický stav to zatím podle lékařů nedovoluje.