Článek
Cílem reformy je odvrátit kolaps důchodového systému, který hrozí zvyšováním podílu důchodců na francouzské populaci. V zemi, která má 63 miliónů obyvatel, je nyní 15,5 miliónu důchodců. V roce 2050 by jich mohlo být 23 miliónů.
Vláda konzervativního premiéra Francoise Fillona považuje reformu za nezbytnou. Letos má schodek důchodové pokladny dosáhnout 32 miliard eur (830 miliard Kč), a pokud by se na systému nic nezměnilo, zvýšil by se v roce 2030 na 80 miliard a v roce 2050 na 114 miliard.
Proti reformě vehementně protestuje levicová opozice. Socialistická strana (PS), za jejíž vlády v 80. letech byla hranice 60 let zavedena, ji považuje za „absolutně krajní mez“. „Uděláme vše pro to, abychom nedopustili její překročení,“ zdůraznila šéfka PS Martine Aubryová.
Jak vypadá praxe dnes
- Francouzi nyní mohou jít do důchodu s plnou penzí v 60 letech, pokud platili příspěvky 40,5 roku.
- Na některé profese se vztahují výjimky, lze odejít už v 50 letech.
- V roce 2007 činil průměrný věk odchodu 59,4 roku.
Bouří se také odbory. Odborová ústředna Dělnická síla (FO) už v úterý organizovala protestní akce, zatímco Všeobecná konfederace práce (CGT) vyhlásila na 24. června generální stávku. Třetí centrála – CFDT (Francouzská demokratická konfederace práce) – sice minulý týden přistoupila na prodloužení příspěvkové doby, ale zvýšení důchodového věku kritizuje také.