Článek
„Chci vybudovat společnost, ve které se každé dítě může stát, kým bude chtít, a ve které všichni lidé mohou žít a zestárnout důstojně,“ napsala Marinová na Twitteru.
Marinová se tak stává jedenáctou úřadující premiérkou ve světě. Ženu v čele vlády má v současnosti Bangladéš, Norsko, Namibie, Srbsko, Nový Zéland, Island, Barbados, Rakousko, Dánsko a Belgie.
Neměla jednoduché dětství
Zpravodajský server BBC připomněl, že novopečená premiérka vyrůstala v rodině osob stejného pohlaví, tedy se svou matkou a její partnerkou. Sama řekla, že neměla jednoduché dětství, protože nemohla o svém zázemí otevřeně mluvit. Rodina se podle ní také potýkala s nedostatkem peněz.
Vystudovala management na Univerzitě v Tampere a hned se vrhla do politiky. V roce 2012 byla zvolena do rady města Tampere a později dokonce zastávala post starostky města. Do finského parlamentu se dostala v roce 2015.
Marinová není vdaná, má dítě se svým dlouholetým partnerem Markusem Räikkönenem.
Stávka a demise vlády
V úřadu vystřídá dosavadního premiéra Anttiho Rinneho, jenž minulý týden podal demisi. Jeho vláda se dostala pod zvýšený tlak v souvislosti s dvoutýdenní stávkou poštovních úředníků, která se rozšířila i do letectví a dalších odvětví.
Po demisi Rinneho se všech pět stran, které tvoří vládní koalici, dohodlo, že budou pokračovat v prosazování společného programu. Zajímavostí je, že čtyři strany, které kromě sociálních demokratů budou v koalici spolupracovat, vedou převážně mladé ženy: Li Anderssonová (32) z Levicového svazu, Maria Ohisalová (34) ze Zeleného svazu, Anna-Maja Henrikssonová (55) ze Švédské lidové strany a Katri Kulmnuniová (32) z Finského středu.