Článek
Soudce uvedl, že Tymošenková svojí činností při podpisu dohod o plynu v roce 2009 způsobila státní energetické firmě Naftogaz škodu 1,5 miliardy hřiven (3,4 miliardy korun). Podle něj šlo o zločin.
"Soud se rozhodl uznat Juliji Tymošenkovou vinnou a odsoudil ji k sedmi letům vězení," uvádí se v rozsudku, který přečetl soudce Rodion Kirejev. Šéfka ukrajinské opozice má také zákaz vykonávat tři roky veřejné funkce.
BEZ KOMENTÁŘE: Příznivci Tymošenkové se střetli s policiíVideo: Reuters
Tymošenková se bude bránit
"Budeme bojovat a obhajovat naši pověst před evropskými institucemi. Musíme být silní a chránit Ukrajinu před autoritářstvím a absencí svobody," řekla po vynesení rozsudku.
Tymošenková od počátku tvrdila, že proces je politicky motivován. Od 5. srpna je ve vazbě, protože se podle prokuratury vyhýbala výslechům.
BEZ KOMENTÁŘE: Aktivistky demonstrovaly nahoře bez na podporu TymošenkovéVideo: Reuters
"Víte velmi dobře, že tento rozsudek nevynáší soudce Kirejev, ale prezident Janukovyč. Ať je rozsudek jakýkoli, budu pokračovat v boji. Tento rozsudek, napsaný Janukovyčem, nezmění nic v mém životě ani v mém boji," řekla podle ČTK ještě před čtením rozsudku Tymošenková, která je hlavním politickým rivalem Janukovyče. Proces přirovnala ke stalinským z třicátých let.
Dívala se na iPad
Sama Tymošensková v průběhu verdiktu občas soudce nesledovala, šeptala si s dcerou a dívala se na iPad. Jednou dokonce soudci skočila do řeči a uvedla, že bude dál bojovat za to, aby Ukrajina byla evropskou zemí. Soudce jen zvýšil hlas a dál mluvil.
ČR verdikt nechápe
EU po vynesení rozsudku vyjádřila velkou nespokojenost. Přidala se i Praha prostřednictvím prohlášení ministerstva zahraničí, v němž se píše, že Česká republika přijala rozsudek "s nepochopením".
"Tento krok, přestože soudem právně odůvodněný, jasně ukazuje na značné rozdíly v chápání spravedlnosti a rozdílů mezi trestní a politickou odpovědností v EU a na Ukrajině a odhaluje trvající rozpory mezi jejich právní kulturou. Česká republika nemůže uznat soudní verdikt, který by mohl být na základě nedokonalé či zastaralé legislativy využit „qui bono“ v politickém boji," uvedlo ministerstvo.
Proces je velmi bedlivě sledován. Před soudní budovou v Kyjevě se sešlo na 5000 lidí, především příznivců Tymošenkové. Už první vyjádření soudce, že expremiérka překročila pravomoci, je pobouřilo.
Vysoký byl i počet policistů, kteří se snažili před soudní budovou udržet klid.