Článek
"Komise ve čtvrtek rozhodla o takzvaném formálním upozornění na nedostatečné rozšíření sítě Natura 2000 v České republice. ČR má nyní dva měsíce na vysvětlení, proč lokality na seznam nezařadila. Já o tom v pondělí budu informovat vládu, se kterou budu mluvit i o dalším postupu," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.
Jde o první fázi několikastupňového řízení. Pokud by stát nakonec vůbec nesplnil evropské požadavky, mohlo by to vést až k evropskému soudu a v krajním případě by mohl dostat i peněžité sankce a zastavit by se mohly evropské dotace na některé projekty.
Národní seznam vznikl v roce 2005, doplňoval se dvakrát. Naposledy ho Brusel přehodnocoval před čtyřmi lety. Už tehdy EK trvala na zařazení sedmi evropsky významných specifických území, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny. Konkrétně Labské údolí mělo být chráněno od státní hranice po soutok řeky s Ohří u Litoměřic.
Kabinet o věci jednal, ale neuzavřel ji
Takzvané pilotní řízení, které předchází řízení pro porušení evropského práva, je otevřeno už řadu let. Před 14 dny kabinet Bohuslava Sobotky o seznamu na poslední chvíli jednal, ale neschválil ho celý. Ministři Brabcův návrh na doplnění seznamu lokalit včetně Labe a Přelouče přehlasovali a lokality se tak podle MŽP na seznam nedostaly.
Komise nyní v řízení pokročila. Vyzvala vládu, aby se do dvou měsíců k problému vyjádřila. Když bude odpověď neuspokojivá, bude chtít po ČR, aby věc napravila. Pokud by stát ani po opětovném varování seznam nedoplnil, může se komise obrátit na Evropský soudní dvůr, aby zahájil soudní řízení.
V posledních letech se ale podařilo vyřešit více než 85 procent případů ze všech zemí EU, aniž musel soud začít. V krajním případě by soud mohl uložit jednorázovou mnohamiliónovou pokutu a penále každý den 10 tisíc eur (zhruba 270 tisíc korun), dokud se situace nevyřeší.
Losos a bobr proti developerům
Brusel požaduje ochranu Labského údolí kvůli ochraně lososa obecného, bobra evropského a dalších druhů. Návrh byl později upraven do podoby Porta Bohemica. Jenže proti ochraně přírody stojí dopravní a developerské zájmy. Pod Děčínem se již více než 20 let plánuje stavba jezu a u Přelouče má vzniknout umělé koryto, aby zlepšilo splavnost řeky velkými loděmi.
Už v meziresortním řízení návrh MŽP rozporovaly konkrétně u Labského údolí ministerstva dopravy, místního rozvoje, zemědělství, Svaz měst a obcí a další instituce. Argumentovaly lepší splavností řeky a zabezpečením vodní cesty mezinárodního významu.