Článek
Pomník v Narvě podle estonské premiérky Kaji Kallasové představuje riziko pro zachování veřejného pořádku, píše agentura AP. "Nechceme, aby u nás náš militantní a nepřátelský soused podněcoval napětí," uvedla premiérka a dodala, že odstranění památníku reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu.
„Nedáme Rusku příležitost, aby využilo minulosti k narušení míru v Estonsku," řekla Kallasová.
Na širokém podstavci stojící replika tanku připomínala životy padlých sovětských vojáků. Podle fotografií v estonských médiích byl už stroj za přítomnosti policie a vojáků a za pomoci těžké techniky z místa odvezen. Estonský ministr vnitra Lauri Läänemets dříve uvedl, že „operaci provedou důstojně, například květiny a svíčky umístěné na památníku budou přemístěny na hřbitov, nikoliv vyhozeny do odpadu".
Rusko chce využít pomníky připomínající zločinný okupační režim k rozdmýchání napětí v estonské společnosti.
Tank z Narvy bude nově vystaven v Estonském muzeu války ve Viimsi, obci severně od estonské metropole.
Proti odstranění památníku se už dříve vyslovila radnice Narvy. Město se zhruba 60 000 obyvateli, z nichž více než 90 procent jsou etničtí Rusové, chtělo s vládou zachování pomníku projednat. Kallasová tehdy upozornila, že pod tankem nejsou žádné válečné hroby a že stejné stroje jsou nyní používány k zabíjení Ukrajinců. „Tank je vražedná zbraň, není to pomník," zdůvodnila premiérka rozhodnutí.
Rusko zneužívá pomníky
„Vzhledem k současné situaci je pro úřady města Narva složité zajistit veřejný pořádek," uvedl Läänemets v dnešním prohlášení vlády, přičemž odstranění tanku nazval „zásadní a komplexní záležitostí".
Rusko „chce využít pomníky připomínající zločinný okupační režim k rozdmýchání napětí v estonské společnosti," uvedl ve stejném prohlášení estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu.
Estonsko bylo za druhé světové války střídavě okupováno Sovětským svazem a nacistickým Německem. Po skončení války až do roku 1991 bylo spolu s Litvou a Lotyšskem nedobrovolně součástí Sovětského svazu. Asi čtvrtinu z 1,3 milionu obyvatel Estonska tvoří Rusové, z nichž mnozí mají rodinné vazby na Rusko. Podle průzkumů část z nich podporuje kroky ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho invazi na Ukrajinu.
Agentura AP připomíná, že přemístění jiného sovětského pomníku, bronzové sochy vojáka v Tallinu, v roce 2007 vyvolalo několikadenní násilné protesty.