Článek
Největší mešita v Německu byla v kolínské čtvrti Ehrenfeld postavena zásluhou vlivné muslimské organizace Ditib, která zastřešuje činnost stovek islámských spolků sdružujících hlavně příslušníky turecké menšiny v Německu.
„Dnes jsme svědky dějinné události. Ditib dnes oficiálně otvírá tuto mešitu a já chci na tomto místě vyslovit svůj nejhlubší dík tem, kteří se o to zasloužili,” prohlásil Erdogan. Připomněl, že bylo i mnoho lidí, kteří proti této stavbě protestovali.
Mešita podle Erdoganu znamená budovu, v níž není rozdílů mezi lidmi. „Jako muslimové musíme společně pracovat pro mír,” vyzval turecký prezident. Zdůraznil, že budova má sloužit také k pořádání kulturních akcí či sympozií. Opakovaně také zdůraznil, že skuteční muslimové nemají nic společného s terorismem. Erdogan zároveň odsoudil činnost Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci.
Erdogan: Úspěšná návštěva Německa
Erdogan při slavnostní příležitosti rovněž zhodnotil svou návštěvu v Německu. „Přes všechnu kritiku jsme tu měli velmi dobrou a úspěšnou návštěvu,” poznamenal Erdogan a vyjádřil přesvědčení, že začíná nová etapa turecko-německých vztahů a spolupráce, která bude „na všech rovinách” prohloubena.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_E/7mneGp.jpeg?fl=cro,16,85,702,395%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Protest proti Edroganovi v Kolíně nad Rýnem
V Kolíně se mělo uskutečnit několik demonstrací. K té největší nedaleko mešity se nakonec podle odhadů DPA sešlo kolem 2000 lidí, což je mnohem méně než původně očekávaných 10 000. Další protestní akci svolali například Kurdové na nábřeží Rýna.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_F/fvoeMF.jpeg?fl=cro,0,0,800,450%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Nově otevřená mešita v Kolíně nad Rýnem
Podle agentury DPA byla turecká delegace zklamána z malé podpory dnešní slavnosti ze strany největšího porýnského města. Místní úřady už v pátek zrušily venkovní pouliční slavnost při příležitosti otevření mešity, protože organizace Ditib údajně nepředložila koncept bezpečnostních opatření vzhledem k očekávaným masám lidí. Dnes byli do mešity vpuštěni jen pozvaní hosté.
Erdogan údajně kvůli zrušení venkovní akce dokonce zvažoval, že do Kolína nepojede a rovnou odletí zpátky do Turecka. „Ale prezident chce, aby to byla úspěšná státní návštěva, a proto se rozhodl přesto do Kolína přijet,” řekl turecký poslanec Mustafa Yeneroglu.
Ústřední kolínská mešita měla být slavnostně otevřena už v roce 2012, ale kvůli stavebním nedostatkům musel být ceremoniál několikrát odložen. Mešita pojme 1200 lidí, její dva minarety jsou vysoké 55 metrů.
Se šéfkou německé vlády jednal Erdogan už v pátek a jejich setkání i následná tisková konference jasně ukázaly hluboké rozdíly, které mezi oběma zeměmi v otázkách demokracie, svobody tisku nebo právního státu panují.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_D/hpCB1SO.jpeg?fl=cro,0,0,800,450%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Poměrně chladná byla podle německých médií také Erdoganova páteční schůzka s hlavou německého státu Frankem-Walterem Steinmeierem.
Turecko v pátek vzneslo požadavek, aby Němci vydali novináře Cana Dündara, který žije v Berlíně. Německá vláda to považuje za další provokaci.
Slavnostní večeře v zámku Bellevue se odmítla zúčastnit kancléřka a řada dalších politiků. Někteří se domnívají, že pořádat večírky vůbec není vhodné a kontroverzní Erdogan si pozvání ani nezaslouží. Na večeři nešel např. šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner, aby se nestal součástí Erdoganovy propagandy. Nedorazí předsedové Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck.
Neúčast Merkelové na státních večeřích není neobvyklá. V minulosti kancléřka uvedla, že se státních banketů bude účastnit jen v případě návštěv mimořádného významu.