Článek
Letecká doprava bude přerušena mezi 8. a 12. hodinou a pak mezi 18. a 22. hodinou místního času (Řecko má v létě čas posunutý o hodinu dopředu než ČR, ráno proto mohlo do Řecka odlétnout šest letadel s českými turisty). Letečtí dispečeři během přerušení práce vyjdou do ulic. [celá zpráva]
Centrem Atén má kolem desáté projít velký průvod stávkujících. Očekávají se střety, v centru Atén je proto rozmístěno 5000 policistů. Někteří z demonstrantů už uvedli, že obklíčí budovu parlamentu, aby do ní premiér nemohl vstoupit.
Do zaměstnání nedorazily desítky tisíc učitelů či státních zaměstnanců. Zavřené zůstanou státní úřady, provoz v nemocnicích je omezen. Metro funguje kvůli tomu, aby se demonstranti mohli lépe přemisťovat.

Prázdné aténské letiště
Boj proti škrtům
Odbory odmítají úsporná opatření, která prosazuje premiér George Papandreu. Je mezi nimi růst DPH a danění minimální mzdy. V zemi už nyní stoupla nezaměstnanost na 16 procent. [celá zpráva]
„Tato opatření jsou masakrem práv pracujících. Pro pracující to bude skutečné peklo, stávka musí všechno zastavit,“ řekl předseda Řecké komunistické strany Thanassis Pafilis.
Plán úspor
Premiér v pondělí vyzval parlament, aby plán úspor ve výši 28 miliard eur schválil, jinak se Řecko nepostaví na nohy. Pokud by Evropská unie a Mezinárodní měnový fond stáhly půjčku, Atény nesplatí úroky a Řecku za pár týdnů dojdou peníze. Bude-li program schválen, dostane Řecko po loňské půjčce ve výši 110 miliard eur další ve výši 120 miliard eur. [celá zpráva]
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy uvedl, že francouzské banky jsou připraveny nabídnout úvěry na třicet let, pokud by současný plán selhal. "To je o dvacet pět let delší splatnost, než kolik byly první návrhy," připomněla analytička Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance s tím, že francouzským bankám jako největším věřitelům Řecka vlastně ani nic jiného nezbývá. "Takto francouzské banky alespoň sázejí na to, že za třicet let se situace situace v Řecku zlepší," dodala.
Německé banky požadují po spolkové vládě garance v případě, že by se rozhodly vyměnit staré dluhopisy za nové.