Článek
NSA podle zprávy dánského rozhlasu pomocí dánských tajných služeb shromažďovala informace o politicích v Německu, Francii, Švédsku a Norsku. Předmětem amerického zájmu podle zprávy byli kromě Merkelové tehdejší šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier či lídr opozice Peer Steinbrück. Mluvčí Merkelové podle agentury Reuters uvedl, že se o zprávě dozvěděl z médií, a odmítl poskytnout další komentář.
Podobné nařčení se objevilo také v roce 2013, kdy někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Monitorování se týkalo desítek milionů Američanů i politiků jiných zemí, včetně Merkelové. Bílý dům tehdy obvinění zcela nepopřel, uvedl však, že telefon německé kancléřky nebyl a nebude odposloucháván.
Odposlech mobilu kancléřky Merkelové byl přímo z ambasády
Vnitřní vyšetřování Dánské obranné zpravodajské služby podle DR začalo v roce 2014. Důvodem měly být obavy vyvolané Snowdenovým odhalením ohledně operací NSA. Podle zprávy DR, o níž informuje několik evropských tiskových agentur, NSA získala přístup k textovým zprávám a telefonním hovorům několika prominentních činitelů tím, že se ve spolupráci s dánskou zahraniční rozvědkou napojila na dánské internetové kabely.
Akce nazvaná „Operace Dunhammer” NSA podle DR umožnila shromažďovat data po vyhledání telefonních čísel politiků.
Důkaz o odposlechu mobilu Merkelové se nenašel
Na nejnovější zprávu dánské ministerstvo obrany ani zástupci rozvědky zatím nereagovali. Podobně na žádost o komentář nereagovala také NSA, zatímco kancelář ředitelky amerických tajných služeb (DNI) věc podle Reuters komentovat odmítla.
Snowden na Twitteru po zveřejnění zprávy v neděli uvedl, že současný prezident Joe Biden byl tehdy „do skandálu hluboce zapojen”, a dodal, že by celá věc měla být plně odtajněna. Biden byl tehdy viceprezidentem.
Snowden je ve Spojených státech obviněn z krádeže vládního majetku, neoprávněného sdělování informací o obraně státu a z úmyslného sdělování tajných zpravodajských informací. Uchýlil se proto do ruského exilu. Předtím než zveřejnil informace o rozsahu americké špionáže, američtí zpravodajští činitelé trvali na tom, že NSA nikdy vědomě informace neshromažďovala.