Článek
Sestřelu Suchoje Su-35S, který se po zásahu protiletadlovou raketou zřítil 3. dubna na pole u Charkova, se obšírně věnoval anglojazyčný South China Morning Post.
Že se stal letoun obětí ukrajinské protivzdušné obrany, oznámil ukrajinský generální štáb s tím, že pilot letadla se katapultoval, ale byl dopaden a obviněn z útoku na civilisty, což je válečný zločin.
Looks like the first combat loss of a Russian Su-35S fighter in Kharkiv Oblast.https://t.co/U54Ia54A2g pic.twitter.com/Ew0k4qkY3s
— Rob Lee (@RALee85) April 3, 2022
List citoval čínského experta, jenž analyzoval trosky stroje, který se řítil k zemi se slabou stopou kouře za sebou. Po dopadu vybuchlo palivo a z místa stoupal hustý černý dým. Letoun se po nárazu nerozpadl, ale celý shořel.
Podle experta vše nasvědčuje tomu, že byl zasažen protiletadlovou střelou při letu v malé výšce.
Фото збитого сьогодні на Харківщині російського літака. Разом переможемо! #stoprussia
Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, April 3, 2022
Už dříve bylo nad Ukrajinou sestřeleno pět bombardérů Suchoj Su-34, které mají stejně jako stíhací Su-35 základ v sovětském letounu Su-27. Sestřeleny byly i čtyři námořní Suchoje Su-30SM, uvedl blog Oryx monitorující ztráty ruské techniky
South China Morning Post uvedl, že setřel je poučením pro čínskou Lidovou osvobozeneckou armádu, která má po ruské armádě největší počet Suchojů Su-35.
Sestřelený letoun byl přitom nejmodernější verzí s posíleným drakem, s motory zajišťujícími i relativně těžkému stroji velkou obratnost a se sníženým radarovým odrazem zepředu.
Presumably, footage of its crash earlier today near Izyum. 2/https://t.co/IRv3NhGtGT pic.twitter.com/N7gLMbO3DF
— Rob Lee (@RALee85) April 3, 2022
Této varianty si Čína objednala 24 kusů, protože má podle South China Morning Post zřejmě problémy s dotažením vývoje letadla páté generace J-20.
Rusko jich objednalo stovku, protože má samo potíže se svým letounem páté generace Su-57. Čína provozuje také 59 ze 78 dodaných Suchojů Su-27, přičemž dalších 440 jich bylo vyrobeno v licenci pod označením J-11. Čína z nich vyvinula vlastní variantu J-16. Ta však nemá vektorovatelný tah motorů. Čína má také 73 strojů Suchoj Su-30MMK.
Sestřelený letoun byl navíc prý na misi, jejímž cílem mělo být likvidovat nebo potlačit systém ukrajinské protivzdušné obrany. Ani relativně vyspělá elektronika ale není schopna dobře ochránit stoje letící v menší výšce před ručními protiletadlovými střelami kategorie MANPADS, jako jsou střely Igla, Stinger nebo Starstreak.
Suchoj byl podle tvrzení japonského experta Takahašiho Kosukeho citovaného serverem Bulgarian Miliarry sestřelen polskou střelou PIORUN ráže 72 mm. Údajně s ním měl být sestřelen i jeden Suchoj Su-24 (není však potvrzeno, že by tyto vyřazované obdoby evropských strojů Panavia Tornado byly na Ukrajině vůbec nasazeny), jeden bitevní Suchoj Su-25 a jeden bitevní vrtulník Mil Mi-24.
Systémy PIORUN, jejichž rakety mají infračervené navádění, byly na Ukrajinu dodány, ale není jasné v jakém počtu.