Článek
Protest pořádala francouzská organizace Reportéři bez hranic a nezávislé hnutí Studenti pro svobodný Tibet, které sídlí v New Yorku.
Protest pořádala francouzská organizace Reportéři bez hranic a nezávislé hnutí Studenti pro svobodný Tibet, které sídlí v New Yorku.
Demonstranti mávali tibetskou vlajkou a skandovali hesla vyzývající k osvobození Tibetu a k odchodu Číny z Tibetu. Nepodařilo se jim však prorazit policejní kordon, okolo cesty na stadión, po níž běžel atlet s pochodní.
Předseda čínského olympijského výboru Liou Čchi s olympijským ohněmfoto: Reuters/John Kolesidis
Protože se očekávaly protesty, Řekové změnili a zkrátili cestu olympijského ohně. Pochodeň také střežila skupina policistů a běžci. Policisté varovali, že zabaví všechny protestní plakáty a také předměty, které by mohly být hozeny na běžce. Hrozila také zatčením všech případných demonstrantů.
Již v sobotu se konal před Akropolí klidný protest proti předání ohně. Oheň byl v neděli předán čínské delegaci na olympijském stadionu, kde se konaly první moderní olympijské hry v roce 1896. Předání sledovalo několik tisíc diváků za přísných bezpečnostních opatření srovnatelných s aténskou olympiádou v roce 2004. Pořádkové síly v metropoli posílilo dalších více než 2000 policistů. Přímo na stadionu byly stovky strážců pořádku v uniformách i v civilu, aby zabránily jakémukoliv incidentu.
Mimořádná bezpečnostní opatření jsou i na náměstí Nebeského míru v Číně, kde se bude oheň přivítán v pondělí. Poté bude putovat po celé Číně.
Předání olympijského ohně v Aténáchfoto: Reuters/John Kolesidis