Článek
Referendum podle Camerona na „celou generaci, možná doživotně uzavřelo debatu“ ohledně odštěpení Skotska. Připomněl, že když před třemi lety v tamních volbách zvítězila Skotská národní strana žádající referendum, Londýn necouvl. „Mohli jsme se to pokusit zablokovat,“ poznamenal premiér a vysvětlil, že jeho vláda ale nechtěla před důležitým problémem strkat hlavu do písku.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Skotsko teď hlasovalo pro silnější parlament a bezpečí v rámci Spojeného království,“ komentoval Cameron výsledek referenda a dodal: „Naše národy se skutečně mají lépe, když jsou pospolu.“
Premiér ocenil vysokou voličskou účast v referendu, když prohlásil, že lidové hlasování „rozproudilo politiku“ a zapsalo se do dějin jako „mocná demonstrace životaschopnosti demokracie“. „Měli bychom být hrdí, že umíme řešit zásadní záležitosti v míru a klidu,“ řekl.
Ministerský předseda vzdal hold hnutí za osamostatnění a jeho přívržencům slíbil, že jejich volání po větších pravomocích vyslyší. Na parlament v edinburghském Hollyroodu chce přesunout další kompetence týkající se daní a rozpočtu vůbec. Návrh zákona má být hotov do listopadu a dojednán do ledna.
Totéž Cameron slíbil i dalším zemím království včetně Anglie, jejíž „milióny hlasů musí být také vyslyšeny“.