Článek
Do operace "hlemýžď", při které kamióny a traktory velmi pomalou jízdou komplikovaly provoz na silnicích a dálnicích, se podle agentury AFP zapojilo asi 70 vozidel. Pochodu k přístavu se účastnilo 400 lidí.
Protest se konal navzdory tomu, že ministr vnitra Bernard Cazeneuve v neděli slíbil, že tábor bude do konce roku srovnán se zemí. Ministr upozornil, že likvidace tábora půjde ruku v ruce s tím, jak se budou vytvářet nouzové ubytovací kapacity pro uprchlíky jinde.
Obyvatelé jeho slibům už nevěří. Přestože na jaře byla část tábora stržena, počet jeho obyvatel se zdvojnásobil. [celá zpráva]
Obyvatelé města si stěžují, že je existence tábora ruinuje, odrazuje turisty. V oblasti je 17procentní nezaměstnanost, což je skoro dvojnásobek průměru v zemi, uvedl list Daily Telegraph.
Jeden z místních rolníků si před protestem francouzské televizi stěžoval, že nekonečný proud migrantů za sebou nechává hory odpadků.
„Už nemůžu dál pokračovat v úklidu. Je to, jako by se můj domov proměnil v bojiště občanské války,“ řekl a ukázal plastové pytle plné odpadků i prázdných obalů od granátů se slzným plynem.
Řidičům zase vadí agresivní taktika migrantů, kteří se za každou cenu snaží proniknout na korby kamiónů mířících do Velké Británie. Vztyčili i barikády, aby zastavily kamióny.
„Tato demonstrace je hlasitým projevem naší nespokojenosti," řekl místní zástupce autodopravců David Sagnard, podle kterého mají majitelé firem i samotní řidiči po krk stávající situace, kdy se běženci snaží dostat do kamionů.
"Požadujeme mimořádná opatření, která by zajistila, že budeme jezdit bezpečně," dodal.
Kvůli pokračujícím problémům s migranty budou v Calais nadále působit britští policisté, a to navzdory rozhodnutí britských voličů odejít z EU. Calais po hlasování hrozilo, že to Britům neumožní, ale kvůli komplikované situaci s migranty od toho ustoupilo. [celá zpráva]
Migranti byli vyzváni, aby zůstali v táboře. Sami dali najevo obavy z eskalujícího násilí a dali najevo přání „žít v míru“.