Článek
V předčasných parlamentních volbách letos kandidují i někteří představitelé opozice. Od poloviny 90. let přitom mezinárodní pozorovatelé nepovažují hlasování v zemi za svobodné ani spravedlivé.
Zejména prezidentské volby bývají poznamenané tím, že Lukašenko opozici upírá přístup do médií. Při současných parlamentních volbách nicméně Lukašenko v rámci náznaků jistého uvolňování režimu připustil podle agentury Reuters účast ve volebním klání třem stovkám opozičních kandidátů.
Podle opozice jde o rituál v sovětském stylu
Představitelé opozice jsou ovšem ohledně zlepšování politické situace v zemi nadále skeptičtí.
„Tyto volby nejsou ničím jiným než rituálem, jako tomu bylo v Sovětském svazu,” míní podle AFP Ales Bjaljacki, šéf nevládní organizace Vjasna. Místopředseda opoziční Běloruské lidové fronty Alexej Janukevič je přesvědčený, že režim setrvá u „známého scénáře falšování”.
Jednáte z pozice síly a chcete se Běloruska zmocnit, zaútočil na Moskvu Lukašenko
Ke sledování nedělních voleb se podle místních médií akreditovalo více než tisíc zahraničních pozorovatelů. Běloruští voliči, kterých je přes 6,8 milionu, z 513 kandidátů vybírají 110 budoucích členů poslanecké sněmovny, dolní komory národního shromáždění.
Dříve závisel na Moskvě, teď se sbližuje s Čínou
Lukašenkovo Bělorusko dlouhodobě rozvíjelo politické a ekonomické vztahy se sousedním Ruskem. Obě země společně tvoří Svaz Ruska a Běloruska, oba státy jsou také zakládajícími členy Eurasijské ekonomické unie.
Obnovíme kontroly na hranicích s Ruskem, hrozí Lukašenko
Poté, co Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, vztahy mezi Moskvou a Minskem ochladly a Lukašenkova vláda začala více rozvíjet ekonomickou i vojenskou spolupráci s Čínou, upozornil server Nikkei Asian Review.
V listopadu například Minsk získal od Čínské rozvojové banky půjčku ve výši 500 milionů dolarů (11,5 miliardy korun). Současně Bělorusko odmítlo nabídku Moskvy na půjčku ve výši 600 milionů dolarů (13,9 miliardy).