Článek
„Budoucnost Číny bude zářivější,“ uvedl Wen a dodal: „Budoucí Čína bude ekonomicky pokročilou zemí a její obyvatelé budou žít v prosperitě. Budeme se držet vědeckého vývoje, pracovat tvrdě na změně modelu ekonomického vývoje a dosáhneme ekologicky udržitelného pokroku“. Hlavními prostředky růstu mají být vzdělání, věda a nové technologie.
Vláda v Pekingu podle něj zdvojnásobí snahy zlepšit veřejné bohatství, vytvořit nová pracovní místa a rozšířit vzdělanost a sociální programy včetně zdravotnictví. Tato agenda je podle něj prioritní. Wen uvedl, že je také třeba reformovat distribuci příjmů a zajistit, aby z čínského pokroku měli prospěch všichni obyvatelé země bez ohledu na etnickou příslušnost.
Čína není hrozbou
Čína by podle Wena měla vytvořit lepší politické prostředí a volnější prostředí akademické. Doplnil, že respekt k odlišnostem, dialogu a spolupráci bylo vždy něco, co Peking hájil.
„Zítřejší Čína bude zemí s plnou demokracií, vládou práva a spravedlnosti. Země či národ může růst a vyvíjet se pouze když jsou otevřené, kulturně pokročilé a harmonické. My budeme zemí odhodlanou k mírovému pokroku a připravenou nést odpovědnost,“ doplnil ministerský předseda s tím, že čínský pokrok je pro svět „spíše příležitostí než hrozbou“.
Nebylo to poprvé, co premiér hovořil o demokracii v Číně. Když tak ale učinil předloni, následovalo vystoupení druhého muže politbyra Wu Pang-kua, jenž varoval před přijetím demokracie západního střihu. Wu prohlásil, že Čína nikdy nepřijme systém více stran.