Článek
"Nedokážeme zastavit vyhrocení této agrese," prohlásil ukrajinský velvyslanec při OSN Jurij Sergejev na sobotní mimořádné schůzce rady. Poukázal na to, že Rusko hrozí porušením Budapešťského memoranda garantujícího hranice Ukrajiny, když plánuje vyslání svých vojsk na Krym.
Prohlásil také, že ruské síly na Krymu posilují své stavy a nyní se v oblasti nachází 15 000 vojáků.
Chráníme krajany, řekl Putin Obamovi
Rozhodnutí ruské vlády povolat armádu bylo podle vyslance Moskvy při Radě bezpečnosti Vitalije Čurkina reakcí na snahy provést ve východní části Ukrajiny násilně stejný převrat jako v Kyjevě. To vyvolalo napětí hlavně na Krymu, kde jsou v ohrožení životy Rusů.
Podobně hovořil během telefonátu ruský prezident Vladimir Putin s americkým protějškem Barackem Obamou. Prohlásil, že si Moskva vyhrazuje právo bránit své zájmy, pokud na východě Ukrajiny a na Krymu dojde k násilnostem.
Podle Obamy ale Rusko porušuje mezinárodní právo.
Čurkin v Radě bezpečnosti vyzval, aby se Ukrajina vrátila k dohodě opozice s prezidentem Viktorem Janukovyčem, který mezitím uprchl do Ruska, z předminulého pátku a vytvořila širokou koaliční vládu.
USA chtějí pozorovatele
„Je ironií, že Rusko na této půdě tak často připomíná nedotknutelnost hranic,“ poznamenala americká velvyslankyně Samantha Powerová. Upozornila při tom, že Rusko se nepokoušelo jednat ani s Kyjevem, ani na mezinárodní úrovni, nýbrž hned povolalo vojáky. Intervence je podle Washingtonu jasným narušením suverenity jiného státu.
USA později vyzvaly, aby dění na Ukrajině rychle vyrazila monitorovat mise pozorovatelů při Organizaci pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE).
Související témata
Velvyslanci při NATO budou o Ukrajině jednat na mimořádné schůzce v neděli, ministři zahraničních věcí zemí EU v pondělí.