Hlavní obsah

Britská opozice i napotřetí zablokovala vypsání předčasných voleb

Aktualizováno

Britská Dolní sněmovna v pondělí opět neschválila plán premiéra Borise Johnsona rozpustit parlament a vypsat předčasné parlamentní volby. Návrh potřeboval dvoutřetinovou podporu, tedy hlasy 434 poslanců, hlasovalo pro něj ale jen 299. Většina opozičních zákonodárců se zdržela.

Foto: Matt Dunham, ČTK/AP

Britský premiér Boris Johnson

Článek

Neúspěch vlády se očekával, protože opoziční strany se stavěly proti premiérovu plánu. Představitelé opozice svůj odpor zdůvodňovali nedůvěrou vůči Johnsonovi, nesouhlasili také s novým návrhem rychlého projednání prováděcího zákona k dohodě o brexitu. Většina opozičních poslanců se nakonec hlasování zdržela.

Johnson se o rozpuštění parlamentu pokoušel potřetí za poslední dva měsíce. Předseda vlády oznámil, že se nevzdává a pokusí se je prosadit pomocí stručného zákona, který eliminuje potřebu dvoutřetinové podpory. Takový návrh nicméně na rozdíl od toho nynějšího může být poslanci upravován a musí projít všemi fázemi legislativního procesu.

„Později tento večer vláda oznámí představení krátkého návrhu zákona ohledně voleb 12. prosince, abychom konečně mohli dotáhnout brexit do konce,” uvedl Johnson po večerním hlasování. Neupřesnil, kdy opatření Dolní sněmovně předloží, britská média ale spekulovala, že by se tak mohlo stát už v úterý.

I za takového scénáře by se Johnson neobešel bez podpory některých opozičníků, neboť jeho Konzervativní strana drží v 650členné Dolní sněmovně pouze 288 křesel. Pomoci by vládě mohla Skotská národní strana (SNP) a také liberální demokraté. Tyto dvě strany avizovaly, že pro předčasné volby by za jistých podmínek hlasovaly. Labouristé, kteří jsou hlavní opoziční silou v parlamentu, se zatím k věci jasně nepostavili.

Související témata:

Výběr článků

Načítám