Článek
Jonathan Evans uvedl v jednom z vzácných veřejných vystoupení v Londýně na bezpečnostní konferenci, že lidé, kteří byli zadrženi pro podezření z terorismu po útocích z 11. září 2001 a budou v blízké době propuštěni, představují hrozbu: „Víme, že někteří z těchto vězňů jsou stále oddáni extremismu a zřejmě se vrátí k teroristickým aktivitám.“
„Účinnost boje proti terorismu se v posledních letech zvýšila, ale stále tu zůstává vážné nebezpečí smrtelných útoků. Není důvod si myslet, že se tato situace změní v nejbližší budoucnosti,“ řekl.
Podle něj stovky příslušníků tajných služeb jsou zapojeni do intenzivního boje s terorismem, ovšem mimo oči veřejnosti.
Hrozba z Pákistánu slábne, obavy vzbuzuje Jemen a Somálsko
Zmínil se o tom, že se mění i to, kde se plánují útoky. Jestliže v předchozích letech 75 procent spiknutí mělo vazby na Pákistán, nyní je to jen 50 procent. Podle něj se aktivity teroristů přesouvají do Somálska a Jemenu.
Podle něj v Somálsku „významný počet britských občanů prodělává výcvik v táborech islamistické organizace Šabáb“. Ta je napojena na al-Káidu.
„Obávám se, že je jen otázkou času, kdy uvidíme na našich ulicích teroristický čin, který bude inspirován těmi, kdož nyní bojují po boku Šabábu.“
Strach z Awlakiho
Velké obavy podle něj vzbuzuje také postava radikálního duchovního amerického původu Anwara al-Awlakiho, který je nyní v Jemenu. Ve spojení s ním byli teroristé z 11. září i lékař Nidal Málik Hasan, který zabíjel na texaské základně americké armády. [celá zpráva]
Uvedl, že Awlakiho poselství nachází odezvu i v Británii.
USA už nařídily Awlakiho zabít, nebo zadržet. [celá zpráva]