Článek
Podle hodnotící zprávy, kterou protikorupční orgán vydal, je úroveň, s jakou Česko přijímá doporučené protikorupční předpisy, „neuspokojivá“. Česká republika provedla pouze jedno ze čtrnácti doporučení z roku 2016. Částečně jich pak provedla sedm a šest vůbec.
Jediné doporučení, které Česko podle orgánu uspokojivě splnilo, je přijetí etického kodexu státního zástupce, které Nejvyšší státní zastupitelství zveřejnilo v dubnu loňského roku.
„Současná velmi nízká úroveň plnění doporučení je celkově neuspokojivá,” stojí ve čtrnáctistránkové zprávě o ČR vypracované na konci loňského roku.
Sedm bodů splnilo Česko částečně. Ve většině případů protikorupční orgán uvedl, že na základě doporučení sice byly provedeny změny, ale nebyly dostatečně podrobné.
Jedná se o doporučení zavést pro členy Sněmovny pravidla, jak jednat s lobbisty, kteří se snaží ovlivňovat legislativní proces; předkládat oznámení o majetku a příjmech; dodržovat zákon o střetu zájmů; upravit výběr a kariérní postup soudců; přijmout přísnější úpravu vedlejších činností soudců; přijmout podrobnější úpravu výběru a kariérního postupu státních zástupců; přijmout profesní etický kodex pro státní zástupce doplněný o doporučení o střetu zájmů.
Česko nijak nereagovalo na dalších šest bodů, které se ve zprávě objevily. Jedná se o doporučení, která jsou většinou spojená s body, které byly splněny částečně.
Orgán GRECO od roku 1999 sdružuje asi 40 států za účelem monitorování protikorupčních standardů. Další zprávu o pokroku při provádění doporučení má Česká republika podat protikorupčnímu orgánu Rady Evropy do konce letošního roku.