Článek
„BioNTech je odhodlán podílet se na ukončení pandemie na celém světě. Máme zájem zásobovat Tchaj-wan naší vakcínou jako součást tohoto globálního závazku,“ uvedla firma ve čtvrtek brzo ráno a dodala, že jednání dále probíhají.
Ministr vyjádření výrobce uvítal: „Tchaj-wan měl v minulosti dobré obchodní kontakty s Německem, je to důvěryhodný obchodní partner.“
Čínský tlak nelze vyloučit, protože firma BioNTech poskytla licenci na výrobu vakcíny pro Čínu, Hongkong, Macao a Tchaj-wan čínské společnosti Fosun Pharmaceutical Group, která nakoupila i část akcií společnosti. V dalších zemích spolupracuje s americkým Pfizerem.
Fosun podezření z čínského tlaku nekomentoval, ale čínská kancelář pro záležitosti Tchaj-wanu uvedla, že se Tchaj-wan „pokusil obejít“ Fosun a že je naprostou smyšlenkou, že by Čína stála za nepodepsáním dohody Berlína a Tchaj-peje.
Tchaj-wan je bez vakcín od BioNTechu. Němci cukli od smlouvy poté, co dali licenci Číně
Podrážděná Čína
Peking na slova tchajwanského ministra zdravotnictví zareagoval podrážděně a obvinil Tchaj-wan z „politických manipulací a nafukování politických témat“.
„Přáli bychom si poskytnout nezbytnou pomoc tchajwanským krajanům v jejich boji proti epidemii,” dodal mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Čína považuje Tchaj-wan za svou součást a většina států to uznává. Tchaj-wan není v OSN.
Tchaj-wan, který úspěšně udržel nákazu pod kontrolou, zatím žádné vakcíny nedostal. Světová zdravotnická organizace (WHO) mu slíbila 200 000 dávek vakcín od AstraZeneky v rámci programu Covax, přičemž by dodávku měl dostat jako jedna z prvních zemí, které nejsou členy OSN. Ministr Čchen současně oznámil, že země koupí pět milionů dávek od americké firmy Moderna.