Článek
Pratasevič řekl, že rozhovor poskytuje z vlastní vůle. „Jsem si téměř jistý, že mě veřejně odsoudí a že ze shromáždění na mou podporu nic nebude,” řekl. „Je mi to však jedno,” dodal.
„Okamžitě jsem přiznal svou vinu při organizování masivních neoprávněných akcí,“ řekl Pratasevič. „Hodně jsem kritizoval Alexandra Grigorjeviče (Lukašenka), ale když jsem se začal víc zabývat politickými tématy, začal jsem chápat, že dělá správnou věc, a určitě ho respektuji,” poznamenal novinář v 90minutovém videu.
Ke konci rozhovoru, u nějž není jasné, kdy byl pořízen, se Pratasevič rozplakal a řekl, že se jednou chce oženit a mít děti.
Zadržený novinář se šrámem na čele se na videu doznal k organizaci nepokojů
Podle rodičů i opozice vznikl rozhovor pod nátlakem
Jeho otec agentuře AFP řekl, že mu rozhovor způsobil bolest: „Znám svého syna velmi dobře a myslím si, že by nic takového neřekl. Zlomili ho a donutili ho, aby jim řekl, co chtějí.” Na rukou novináře byla vidět zranění způsobená pouty.
„Je bolestné sledovat 'přiznání' Ramana Prataseviče. Jeho rodiče věří, že byl mučen. To není Raman, kterého znám,” uvedl Franak Viačorka, jenž působí jako poradce opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské.
„Je rukojmím režimu a my musíme učinit vše pro to, aby byl propuštěn spolu s dalšími 460 politickými vězni,” napsal na Twitteru.
It’s painful to see “confessions” of Raman Pratasevich. His parents believe he was tortured. This is not Raman I know. This man on Goebbels’ TV is the hostage of the regime, and we must make all possible to release him and the other 460 political prisoners. pic.twitter.com/a0Ts833hZk
— Franak Viačorka (@franakviacorka) June 3, 2021
Video, na němž se minulý měsíc doznala Pratasevičova přítelkyně Sapegová, která má ruské občanství, podle opozice také vzniklo pod nátlakem.
Zachraňte ho, tam ho zabijí, žádají o pomoc Pratasevičovi rodiče
Bezprecedentní způsob zatčení
Běloruská bezpečnost zadržela Prataseviče a jeho partnerku Sofii Sapegovou 23. května po vynuceném přistání letadla společnosti Ryanair, které letělo z Atén do litevského Vilniusu. Od svého zatčení se bývalý hlavní redaktor informačního kanálu Nexta objevil na obrazovkách už potřetí.
Výhrůžka o bombě na palubě přišla až poté, co Bělorusové varovali pilota Ryanairu
Běloruské úřady již dříve Prataseviče označily za extremistu, který podněcoval k násilí, a tvrdí, že doznání představitelů opozice v televizi jsou dobrovolná.
Lukašenkova kancelář na žádost Reuters o komentář nereagovala. Západní státy za vynucené přistání letadla Lukašenka kritizují a zároveň zavedly vůči běloruským činitelům sankce kvůli potlačení protestů po loňských volbách.
Vítězem srpnových voleb běloruské úřady opět vyhlásily hlavu státu Lukašenka, ale podle mnohých byly zmanipulované a Lukašenko nezískal 80 procent hlasů. Kandidátka opozice Cichanouská měla větší podporu.
Po volbách se uchýlila do sousední Litvy. V pondělí Cichanouská řekla, že je Pratasevič pravděpodobně ve vězení bit a mučen. Právník, který jej navštívil, řekl, že je v pořádku.