Článek
V jedenáctimilionové Belgii dostalo ve čtvrtek jednu dávku 461 060 lidí, což jsou čtyři procenta populace, obě dávky pak 296 169, tedy 2,58 procenta. Dohromady ke čtvrtku bylo v Belgii podáno 757 229 dávek, ve srovnatelně lidnaté České republice pak 623 820. Evropský průměr činí osm procent, uvedl list The Guardian.
Rozvezeno bylo 1,28 milionu dávek a ve skladech jich stále leží 508 000. V případě vakcíny od AstraZeneky bylo z dodaných 201 600 dávek podáno 88 800.
Česko patří ve vakcinaci mezi nejhorší v Evropě, 180 tisíc dávek leží ve skladech
Manažer očkovacího střediska Spoor Oost v Antverpách Jan Stroobants řekl belgickému Radiu 1, že nedostatek vakcín brzdí očkování, a byl zaskočen tím, kolik jich je ve skladech: „Překvapuje mě to. Jenom čekáme na vakcíny. Na příští týden máme rozpis prázdný. A potřebujeme pár dní, abychom sehnali lidi, ale není tu žádný termín, protože ještě nemáme vakcíny a možná bychom museli lidi odvolávat.“
Šéf skupiny, která má na starosti očkování v Belgii, obvinil ze situace firmu AstraZeneca, která krátila dodávky do EU: „Je tu především velká nejistota ohledně dodávek. AstraZeneca oznamuje až na poslední chvíli, kdy a kolik vakcín dodá. Proto jsme se rozhodli nezačít s rozdělováním vakcín, dokud nebudou dodávky efektivní.“
Epidemická situace se zhoršuje
„Nárůst počtu infekcí i přes pokles provedených testů ukazuje, že virus se nyní šíří více,” řekl Steven Van Gucht z belgického Vědeckého ústavu veřejného zdraví. Ústav odhaduje, že přes polovinu infekcí prokázaných za období posledních sedmi dní způsobila britská mutace. O týden dříve to bylo 38 procent případů, upřesnil Van Gucht. Belgie kromě toho odhalila i několik málo případů nákazy variantami z Jihoafrické republiky a Brazílie.
Země proto odsunula rozhodnutí o uvolnění restrikcí, které mají zamezit šíření covidu-19. Belgické úřady prozatím týdenní odklad v pátek podle agentury AP zdůvodnily přibývajícími případy koronavirové infekce.
Boj o vakcíny pokračuje, AstraZeneca chce podle EU dodat jen čtvrtinu domluvených dávek
„Vidíme všeobecný nárůst údajů. Nutí nás to, abychom zůstali nadmíru obezřetní, především proto, že víme o přítomnosti nebezpečných variant,” uvedl premiér Alexander De Croo. „Žádáme o týden času navíc, abychom se mohli vyvarovat přijetí rozhodnutí, která by mohla zvrátit zlepšení z minulých týdnů,“ dodal. Nejde jen o počet aktuálně nakažených, přibývají i hospitalizovaní.
V Belgii od listopadu platí téměř nepřetržitě omezení, která zahrnují povinné nošení roušek nebo noční zákaz vycházení. Zavřené jsou restaurace, kina a divadla, obchody a školy jsou otevřené. Kromě toho mají lidé od ledna zakázány cesty do zahraničí s výjimkou těch nezbytných.