Článek
Při nepokojích, které v částech severoirské metropole propukly v noci na čtvrtek, na sebe skupiny lidí házely třeba cihly, zápalné lahve či dělbuchy. Létaly i přes takzvané mírové zdi, které oddělují části města tradičně obývané unionisty a nacionalisty.
Při potyčkách utrpělo zranění i sedm policistů, za poslední týden už jich tak je přes 50. Došlo také k zapálení autobusu či útoku na novináře. Severoirská vláda svolala mimořádné jednání.
One of the saddest and most powerful photos I've ever seen. I am (and always will be) so proud to be from West Belfast and this has broken my heart tonight
— Éirinn Delaney (@DelEirinn) April 7, 2021
📷 @presseyephoto @OrlaithClinton pic.twitter.com/MPixzE8Qrk
„Jsou to scény, které jsme v Severním Irsku velmi dlouho neviděli, scény, které mnoho lidí považovalo za součást historie, a myslím, že je potřeba společného úsilí, abychom rozptýlili napětí,” řekl k tomu irský ministr zahraničí Coveney.
Pozadí nepokojů není příliš jasné, každé médium se zaměřuje na jiný aspekt problému. Podle některých jde o eskalaci napětí, které souvisí s odchodem Spojeného království z Evropské unie. Americká CNN ale zase připomíná, že vzrostlo v důsledku kontroverzního rozhodnutí nestíhat skupinu politiků ze strany Sinn Féin v souvislosti s jejich účastí na velkém pohřbu bývalého představitele IRA v době protiepidemických restrikcí.
Brexit znovu obnažil irsko-irský konflikt. Řešením může být sjednocení, říká expert
Části Severního Irska jsou stále rozdělené podle náboženských linií a to i 23 let po uzavření Velkopáteční mírové dohody, která ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v regionu. Mnoho katolických nacionalistů touží po sjednocení s Irskem, zatímco protestantští unionisté chtějí setrvat ve svazku s Anglií, Skotskem a Walesem.
Politici se obviňují navzájem
Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že jej násilnosti „hluboce znepokojují”. Nepokoje odsoudili rovněž lídři hlavních severoirských stran i irský premiér Micheál Martin. Severoirští nacionalisté a unionisté se z vyvolání násilností obviňují navzájem.
This is not protest. This is vandalism and attempted murder. These actions do not represent unionism or loyalism. They are an embarrassment to Northern Ireland and only serve to take the focus off the real law breakers in Sinn Fein.
— Arlene Foster #WeWillMeetAgain (@DUPleader) April 7, 2021
My thoughts are with the bus driver. https://t.co/2JRcOb6s8C
„Tohle není protest. Tohle je vandalismus a pokus o vraždu. Chování těchto lidí neprezentuje ani unionismus ani loajalismus. Jsou ostudou pro Severní Irsko a slouží pouze k tomu, aby odvedli pozornost od skutečných porušovatelů zákona v Sinn Fein. Myslím na řidiče toho autobusu,” napsala první ministryně Severního Irska Arlene Fosterová z Demokratické unionistické strany (DUP).
Loajalismem se neoznačuje pouze podpora zachování postavení Severního Irska jako součásti Spojeného království, ale také latentní schvalování násilí na obranu britské unie. Historicky pocházeli loajalisté většinou z dělnických rodin a byli součástí polovojenských složek. Loajalisté podporují britskou monarchii, ale nemusí nutně podporovat londýnskou vládu.
„Hranici nechceme!“ Irská domobrana kvůli brexitu vyhrožuje kontrolorům
Strana Sinn Féin záhy DUP obvinila z toho, že vyvolává napětí svou ostrou kritikou hraničních překážek mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, které vznikly po odchodu Spojeného království z Evropské unie.
„Nemyslím si, že prokážeme naše politické vůdcovství politickým vakuem, v němž všichni mluvíme odděleně a ne společně jedním hlasem,” řekla severoirská ministryně spravedlnosti Naomi Longová z centristické Alianční strany Severního Irska.