Článek
„Jsme v Simferopolu. Vláda tu posoudí rozvoj Krymu,” uvedl na svém twitterovém účtu předseda ruské vlády.
V Simferopolu bude kabinet zasedat. Podle agentury ITAR-TASS je na Krymu i náměstek předsedy vlády odpovědného za zbrojní výrobu Dmitrij Rogozin.
Dosud nejvyšším ruským představitelem, který anektovaný Krym navštívil, byl ministr obrany Sergej Šojgu.
Krym má hospodařit samostatně
Rusko chce podle ITAR-TASS na Krymu zřídit autonomní ekonomickou zónu, aby se poloostrov nestal pouhým příjemcem dotací z centra, ale samostatnou hospodářskou jednotkou. Počítá se s daňovým zvýhodněním, které má přilákat ruské i zahraniční investory, zlepšit se má i letecké spojení s ruskou pevninou.
Medvěděv už minulý týden uložil šéfům jednotlivých rezortů řadu konkrétních úkolů souvisejících s integrací obsazeného poloostrova do systému ruské státní správy.
Už v červnu se podle Medveděva zvýší platy státních zaměstnanců na Krymu na ruský celostátní průměr. Obdobně chce Moskva pomoci i krymským důchodcům, rozdíl v nákladech na platy a sociální dávky vyrovná speciální dotace z ruské rozpočtové rezervy. Se zvýšením výdělků mohou počítat i ruští vojáci a policisté, kteří slouží na Krymu.
Izolovaný Krym
Podle zpráv ukrajinských médií je ale zatím situace na Krymu neutěšená. Města se potýkají s výpadky elektřiny, protože dodávky energie z ukrajinské pevniny slábnou. Naděje důchodců na dvojnásobně vyšší penze se zatím nenaplnily, důchody jsou jen v nezměněné výši vypláceny v rublech. Bankomaty jsou prý prázdné, před obchody se tvoří dlouhé fronty.
Problémem je těsné propojení Krymu se zbytkem Ukrajiny, od které ho odděluje Perekopská šíje. Tudy vedou i elektrické sítě a produktovody. Pozemní spojení s Ruskem nemá, most přes Kerčskou úžinu se bude teprve stavět. Zatím spojení obstarávají jen letadla a trajekt. [celá zpráva]
Trajektové spojení ale bude třikrát četnější. Plánuje se i výstavba vodovodu z Ruska, protože Krym trpí suchem.