Článek
Nový kontingent pak má v Litvě zůstat do poloviny června příštího roku. Podle ministra nesouvisí vyslání amerických jednotek do Litvy se současnou situací v Bělorusku.
Běloruskem zmítají již sedmým týdnem protesty, které vypukly po srpnových prezidentských volbách. V nich podle oficiálních výsledků znovu zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko. Ten následně obvinil Severoatlantickou alianci (NATO), že poblíž běloruských hranic buduje armádu, zahájil vojenská cvičení u hranic s Litvou a Polskem a polovinu svých sil uvedl do pohotovostního stavu.
Nejde o Bělorusko, ale o Rusko
Karoblis ale tvrdí, že plánovaný příjezd amerických jednotek s Běloruskem přímo nesouvisí: "Díky americké přítomnosti, která představuje mocný odrazující faktor, jsme klidnější. Jejím důvodem ale není konkrétně situace v Bělorusku, spíše geopolitická situace po agresi Ruska na Ukrajině a v Gruzii," sdělil ministr. Karoblis také uvedl, že běloruská armáda v září své aktivity poblíž hranic v porovnání se srpnem omezila.
Také americký velvyslanec v Litvě Robert Gilchrist potvrdil, že mezi přítomností amerických vojsk v zemi a Běloruskem není souvislost: "Souvisí to s připraveností a spoluprací se spojenci. Není tam žádná spojitost (s Běloruskem)."