Článek
Podle agentury AP Džávíd S. během procesu nevyjádřil lítost. Naopak několikrát uvedl, že by stejně jednal znovu, pokud by zase někdo urazil jeho náboženství. Podle soudu tak hrozí, že by se mohl podobného činu dopustit znovu, a je proto nutné společnost ochránit „na tak dlouho, jak je to jen možné”. Afghánci proto soudci uložili nejvyšší možný trest - 26 let a osm měsíců. Státní zastupitelství přitom požadovalo 25letý trest.
Mladý Afghánec na dva Američany zaútočil nožem na konci srpna krátce po poledni v podchodu v západní části amsterodamského hlavního nádraží.
Útočník pobodal dva lidi na nádraží v Amsterdamu
Policie útočníka následně postřelila. Střelba vyvolala na nádraží, na kterém v tu dobu byly tisíce lidí včetně turistů, paniku. Nádraží bylo evakuováno a doprava na něm zastavená, uzavřela se i doprava v okolí. Denně amsterodamským hlavním nádražím projde čtvrt milionu lidí.
Úřady označily útok za teroristický čin. [celá zpráva]
Do Nizozemska přijel Afghánec z Německa, kde úřady zamítly jeho žádost o azyl. Svým útokem se chtěl pomstít za údajné urážky islámu, které podle něj v Nizozemsku často zaznívaly. Zmínil v té souvislosti také krajně pravicového politika Geerta Wilderse, který je znám ostrou kritikou islámu. Své oběti si útočník vybral náhodně; nevěděl, že pocházejí z USA.
Afghánec v Amsterdamu útočil kvůli urážkám islámu
Obětem útoku musí odsouzený zaplatit celkem téměř tři miliony eur (77,5 milionu Kč). Server NOS upozornil, že na základě zákona vyplácí obětem násilných trestných činů většinu částky nizozemský stát, který ji následně vymáhá na pachateli. „Protože je Džávíd S. žadatelem o azyl, a nebude tak mít moc peněz, bude to v praxi stát, kdo odškodné zaplatí,” vysvětlil.