Článek
Bagapš dodal, že s Ruskem může být uzavřena dohoda o přátelství a spolupráci, jejíž součástí by byla i dohoda o tom, že by na abcházském území byla umístěna ruská vojska s cílem zabránit případnému útoku z třetí strany. Tou je myšlena Gruzie, jejíž součástí Abcházie dosud je.
Abchazští poslanci rozhodli jednomyslně, uvedla agentura AFP. Zelenou návrhu bude muset podle AFP ještě dát takzvaný národní kongres - shromáždění zástupců všech abchazských politických stran a sociálních organizací. Předseda horní komory ruského parlamentu Sergej Mironov agentuře Interfax potvrdil, že Rusko je připraveno abchazskou nezávislost uznat.
Americký prezident George Bush označil v reakci na hlasování Jižní Osetii a Abcházii za nedílnou součást Gruzie. Reagoval na rozhodnutí abchazského parlamentu požádat Rusko o mezinárodní uznání.
Sporná Abcházie
Abcházie, která leží v západním výběžku Gruzie, vyhlásila jednostranně samostatnost v červenci 1992. Jako samostatnou republiku ji dosud žádný stát neuznal. Většina obyvatel má ale ruské pasy. Abcházie zaujímá zhruba polovinu z černomořského pobřeží Gruzie.
Kvůli Abcházii a Jižní Osetii, které usilují o samostatnost na Gruzii, se rozhořel současný gruzínsko-ruský konflikt.
foto: Právo/ti
Rusko stojí na straně těchto separatistických provincií a v minulosti dalo najevo, že by mohlo jejich samostatnost potvrdit jako reakci na únorové odtržení Kosova od Srbska, které uznala zejména většina zemí Evropské unie a USA. Rusko podporovalo Srbsko v jeho nesouhlasu s osamostněním provincie.
Ruský prezident Dmitrij Medvěděv po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou minulý týden naznačil v řešení budoucnosti odpadlických gruzínských regionů možnost i jakési třetí cesty. Blíže to ale nespecifikoval.
Rusové se stahují z Gruzie
Kolona asi deseti ruských vojenských vozidel už překročila gruzínsko-ruské hranice a vrátila se do Ruska. Potvrdil to reportér agentury Reuters, který je na hranici mezi Jižní Osetií a Ruskem. Podle něj se k hranici blíží i další ruské vojenské kolony.