Článek
„Bývalý tým vysokých vedoucích, který sestával ze sedmi ředitelů, se rozpustil a nový přechodný tým funguje, než se obsadí všechny pozice v novém čtyřčlenném koaličním týmu. Očekává se, že k tomu dojde do konce roku 2019,“ řekla BBC mluvčí Amnesty.
Dvě sebevraždy
Prověrku v organizaci nařídil její generální tajemník Kumi Naidoo, když loni spáchali sebevraždu dva její zaměstnanci. Loni v květnu se zabil v pařížské kanceláři 65letý Gaëtan Mootoo. Zanechal dopis na rozloučenou, v němž zmiňoval „stres a přepracování“. Vyšetřování ukázalo, že se „cítil opuštěný a přehlížený“.
O šest týdnů později se zabila 28letá Rosalind McGregorová, která pracovala v ženevské kanceláři. I když se ukázalo, že k sebevraždě ji dovedly osobní důvody, rodina Britky uvedla, že Amnesty mohla dělat více při řešení jejích duševních problémů.
Šikana a diskriminace
Vnitřní vyšetřování se týkalo 475 členů organizace a nezávislá zpráva byla hotová v únoru. Ukázalo se, že mnoho zaměstnanců bylo svědky nebo dokonce terči šikany. Manažeři často snižovali zásluhy zaměstnanců a měli komentáře typu: „Ty bys měl odejít. Když zůstaneš na této pozici, tvůj život bude utrpením.“
Mezi manažery a zaměstnanci často panoval vztah „my proti nim“.
Zpráva také odhalila případy diskriminace na základě rasy a pohlaví.
Jedovaté prostředí panovalo podle výpovědí zaměstnanců v organizaci už od devadesátých let, kdy se zmiňovalo soupeření, nedostatek důvěry a šikana.
Organizace Unite, ve které jsou stovky zaměstnanců Amnesty na celém světě, uvedla, že při nedávném průzkumu každý třetí zaměstnanec uvedl, že se ním špatně zacházelo nebo byl terčem šikany.