Článek
„Oběti byly různého původu a pachatel si je zřejmě vybral proto, že byly samy a bezbranné,” uvedl podle televize Sky News policejní vyšetřovatel.
Na jednu ženu pachatel zaútočil v sobotu ve večerních hodinách, o čtyři hodiny později pak pobodal muže, který je v nemocnici, ale není v ohrožení života.
V kritickém stavu je naopak další muž, který se stal cílem útoku v neděli brzy ráno. Dalšího muže agresor pobodal ten samý den dopoledne, napadený bude mít zřejmě trvalé následky. K obětem se vždy přiblížil zezadu a bodl je do zad.
Policie soudí, že útočníkem mohl být psychicky nemocný člověk. Požádala o pomoc svědky všech čtyř incidentů a vyzvala občany, aby i nadále byli ostražití.
Někde nemusí policie zdůvodňovat kontroly
Británie zažívá výrazný nárůst případů pobodání, letos se například útočilo nožem v lednu na vlakovém nádraží v Manchesteru. Policisté budou kvůli tomu všemu moci nově v sedmi regionech na území Anglie a Walesu, v nichž dochází k většině útoků nožem, využívat rozšířené pravomoci.
Pokud policie označí některou lokalitu jako místo hrozícího násilného útoku, nebude muset zdůvodňovat kontroly lidí žádným podezřením a bude moci zastavit a prohledat kohokoli.
„Policisté jsou v první linii boje proti závažnému násilí a je zásadní, abychom jim poskytli správné nástroje pro výkon jejich práce,” řekl podle britské BBC ministr vnitra Sajid Javid.
Debaty o podobném posilování policejních pravomocí v Británii vždy vyvolávaly kritiku části společnosti, které vadí jejich údajné zneužívání a šikana etnických menšin.
Podle údajů britského zdravotního systému přibylo za posledních pět let dětí a mladých lidí ošetřených s bodnými zraněními téměř o sto procent. Loni bylo v Británii poraněno nožem nejvíce lidí od doby, co se vedou statistiky. Za poslední dva roky zemřelo v zemi po útocích bodnou zbraní 285 lidí.