Článek
Zaměstnanci, kteří vyšli do ulic, nechali na svém pracovním stole vzkaz pro kolegy: „Nejsem u stolu, protože jsem vyšel s dalšími lidmi z Googlu a najatými pracovníky protestovat proti sexuálnímu obtěžování, nevhodnému chování, neprůhlednosti a pracovní kultuře, která nevyhovuje všem.“
Google Berlin, braving the cold! #GoogleWalkout pic.twitter.com/zxewOHKFX7
— Google Walkout For Real Change (@GoogleWalkout) 1. listopadu 2018
Zaměstnanci mimo jiné požadují zveřejnění zprávy o sexuálním obtěžování v práci či jasný a jednotný globální systém umožňující anonymně a bezpečně nahlásit nevhodné sexuální chování.
Dále požadují, aby do vedení byl dosazen zástupce zaměstnanců a aby byla ukončena povinnost arbitráží v případě sexuálního obtěžování a diskriminace. Chtějí také ukončit nerovnost v platech a v příležitostech.
Ředitel Googlu Sundar Pichai pro akci zaměstnanců vyjádřil pochopení. „Rozumím vzteku a rozčarování, které mnozí z vás pociťují. Cítím, že je to v pořádku, a jsem plně zavázán dosažení pokroku v otázce, která tak dlouho přetrvává v naší společnosti a - ano - i tady v Googlu.“
Google Haifa, a <100 person office, showing up for #GoogleWalkout! pic.twitter.com/o22cdhnmtS
— Google Walkout For Real Change (@GoogleWalkout) 1. listopadu 2018
Pobouření vyvolalo minulý týden zjištění, že jeden z ředitelů dostal 90 milionů odstupného, když odešel z firmy, byť to bylo kvůli věrohodným obviněním z nevhodného sexuálního chování. Andy Rubin, který vymyslel operační systém Android, obvinění odmítl.
V úterý rezignoval další ředitel - tentokrát z výzkumné laboratoře firmy. Richard DeVaul přiznal, že přišel s nevhodnými návrhy vůči ženě, která přišla nedávno na přijímací pohovor. Svůj odchod nekomentoval, ale už dříve uvedl, že jeho jednání bylo důsledkem „mylného úsudku“.
Kvůli sexuálnímu obtěžování bylo odvoláno nejméně dalších 48 zaměstnanců bez odstupného.